Ալիև. Հայաստանի վարչապետը 6 ժամ թռնում է Գրանադա, իսկ Բիշքեկ գալ չի կարողանում
«Մեզ նման միջնորդներ պետք չեն»,-այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ ի նկատի ունենալով Ֆրանսիային։ Եվրոպական այս երկրին Ալիևը մեղադրել է «դիվանագիտական բոլոր նորմերի կոպիտ խախտման, վիրավորանքների, կեղտոտ ակնարկների, սադրանքների ու սուտ հայտարարությունների համար»։
Նրա խոսքով, եթե որևէ մեկը ցանկանում է զբաղվել միջնորդությամբ, ապա այն չպետք է PR ակցիայի բնույթ ունենա, այլ պետք է ուղղված լինի արդյունք ստանալուն։
«Ռուսաստանի միջնորդությունը մենք գոհունակությամբ ենք ընդունում, քանի որ Ռուսաստանը մեր հարևանն է ու դաշնակիցը, նաև Հայաստանի դաշնակիցը և գտնվում է մեր տարածաշրջանում` ի տարբերություն նրանց, ովքեր հազարավոր կիլոմետրեր հեռու են։ Եվ, բնականաբար, մեր երկրների հարաբերությունների պատմությունը բնականաբար ներառում է ռուսական կողմի միջնորդությունը։ Մենք դրական ենք ընդունել այս առաջարկը, և մեր արտգործնախարարը պատրաստ է հանդիպել իր՝ ռուս և հայ գործընկերների հետ։ Ցավոք, հայկական կողմը հրաժարվեց այս հանդիպումից։ Հիմա հարց է ծագում։ Հայաստանը ցանականո՞ւմ է խաղաղություն, եթե ցանկանում է, ապա չէր հրաժարվի այդ հնարավարությունից։ Հայաստանի վարչապետը վեց ժամ թռնում է Գրանադա, մասնակցում անհասկանալի հանդիպման, որտեղ քննարկվում է Ադրբեջանի հարցն առանց Ադրբեջանի, իսկ 2-3 ժամ Բիշքեկ թռնել չի կարող, նա կարևոր գործեր ունի։ Այս ամենի մասին պետք է բաց խոսել»,-ասել է Ալիևը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը պատրաստ է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը, շարունակել աշխատել խաղաղության պայմանագրի շուրջ։
«Եթե Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությունը մերժվի հայկական կողմից, կարծում եմ, որ այլընտրանք կարող են լինել Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների միջև ուղիղ բանակցությունները։ Մենք կվերլուծենք ցանկացած այլ հարթակ՝ հաշվի առնելով այն երկրների վերաբերմունքը, որոնք իրենց ծառայություններն են առաջարկում ճշմարտությանը՝ ոչ թե Ադրբեջանին, այլ ճշմարտությանը և միջազգային իրավունքին»,- ասել է Ալիևը ԱՊՀ երկրների հետախուզական ծառայությունների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ։

Алиев: Пашинян 6 часов летит в Гранаду, а в Бишкек прилететь он не может
«Нам не нужны такие посредники», – заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, имея в виду Францию. Алиев обвинил эту европейскую страну в «грубом нарушении всех дипломатических норм, оскорблениях, грязных намеках, провокациях и ложных заявлениях».
По его словам, если кто-либо хочет заняться посредничеством, то это не должно превращаться в PR-акцию, а должно на самом деле быть нацелено на результат.
«С благодарностью воспринимаем посредничество России в нормализации отношений с Арменией. Посредничество Российской Федерации мы воспринимаем с благодарностью, поскольку Россия - наш сосед и союзник, а также союзник Армении. Эта страна находится в нашем регионе, в отличие от тех, кто находится за тысячи километров. И, естественно, история отношений между нашими странами, предполагает посредничество российской стороны. Мы восприняли позитивно это предложение, и наш министр иностранных дел готов был встретиться с российским и армянским коллегами. К сожалению, армянская сторона от этой встречи отказалась.
И сейчас возникает вопрос. Хочет ли Армения мира, если да, то в таком случае не отказалась бы от этой возможности. Премьер-министр Армении 6 часов летит в Гранаду, участвует там в непонятной встрече, где обсуждается Азербайджан без Азербайджана, а 2-3 часа в Бишкек прилететь он не может, у него важные дела», – отметил Алиев.
Он отметил, что Азербайджан готов к урегулированию отношений с Арменией, продолжать работу вокруг мирного соглашения.
«Если посредничество Российской Федерации армянской стороной будет отвергнуто, думаю, что альтернативой могут являться прямые переговоры между министрами иностранных дел Азербайджана и Армении. Какие-либо другие площадки будут нами анализироваться с учетом отношения тех стран, которые предлагают свои услуги, к правде - не к Азербайджану, а к правде и к международному праву», – отметил Алиев, принимая участников 53-го заседания Совета руководителей органов безопасности и специальных служб государств - участников СНГ.