Վերջում պարզվելու է, որ մեր երկրում միակ ապօրինի գույքը հայրենիքն էր
Արցախը հանձնելուց հետո Նիկոլը կարողանում է հանգիստ հարցազրույցներ տալ, ասել՝ մտքին ինչ փչում է, ամեն անհեթեթյուն։
Ինչո՞ւ է այդպես. որովհետև դիմացը դատարկություն է։ ՄԵԿ հոգին հազարամյակների պատմությունը ունեցող ժողովրդին սարքեց անձայն, անուժ հոտ։
Նիկոլը խաղում է անայլընտրանք, անում է՝ ինչ ուզում է, խոսում է՝ ինչ մտքին  կգա, թքած՝ իրականության ու հետևանքների վրա։ Իսկ հետևանքը, որպես կանոն, զոհերն են ու հայրենիքի կորուստը։
Բայց դա այդպես է, որովհետև դիմացը լուրջ համակարգ չկա՝ ո´չ ընդդիմություն, ո´չ առաջնորդ, ո´չ կազմակերպված հանրություն, ո´չ առաջադեմ մտավորակություն, ո´չ պատվախնդրությունից եռացող երիտասարդություն։ Կա անտարբերություն և կա լռություն՝ անձնական շահի, անձնական գույքի համար։
Վերջին մեկ ամսում Նիկոլը տվել է հարցազրույցներ, հայտարարություններ, ուղերձներ, ստորագրել է թղթեր, ինչ ասես արել է՝ Արցախը հանձնելուց հետո։ Դիմացը ոչինչ չի արվել։ Լուռ է 400 հազար ձայն ստացած ընդդիմությունը, ներառյալ՝ խորհրդարանական, լուռ են իրենց առաջնորդ կարգածները, Արցախի անունով կայացածները, Արցախի անունով խոշոր կապիտալի տեր դարձածները։ Ի դեպ՝ վերջիններս պարտք են Արցախին ու արցախցիներին։ Հ. Թումանյանն իր գրվածքներում ունի մի այսպիսի միտք՝ հայ փողատերերից հայրենիքի համար, ինքնապաշտպանական ջոկատների համար երբեք հնարավոր չէր ռեսուրս վերցնել խնդրելով, բացատրելով, համոզելով։ Դա հնարավոր էր այլ կերպ։
Այն նույն 15-20 հոգին, որ ամեն օր հակադարձում են Նիկոլին ու փորձում փոխել, շրջել հանրային օրակարգը, անհատներ են և չեն կարող փոխել խաղի կանոնը։ Այդպես անհնար է հակակշռել ամուլ պետական համակարգին, գործակալական տեղեկատվական տեռորին։ Ու զրո դիմադրության պայմաններում Նիկոլը, իհարկե, ինչ ուզում՝ անում է։
Եվ այդպես լինելու է այնքան ժամանակ, քանի դեռ հարթակի ուժը չափվելու է միկրոֆոնի դեցիբելով, և ոչ թե՝ ասելիքի բովանդակությամբ։
Մինչև Նիկոլի մյուս հարցազրույցը պիտի ձևավորենք նոր հարթակ իրական գործիչներից, ներառյալ՝ նշված 15-20 հոգին, ներառյալ՝ ԱԺ կարգին պատգամավորները, այլ լուրջ դեմքեր, որ սկսենք դինամիկ փոխել մթնոլորտը։ Փոփոխությունների պլատֆորմ՝ հիմքում ունենալով Արցախի տեսլականը և իրական խաղաղության հստակ ուրվագիծը»։

Ваге Оганнисян: В конце выяснится, что единственным незаконным имуществом в нашей стране была Родина
«В конце выяснится, что единственным незаконным имуществом в нашей стране была Родина.
После сдачи Арцаха Никол может спокойно давать интервью, говорить все, что вздумается, всякий абсурд.
Почему? Потому что напротив – пустота. ОДИН человек превратил народ с тысячелетней историей в безмолвное, бессильное стадо.
Никол играет безальтернативно, делает, что хочет, говорит все, что придет на ум, ему плевать на реальность и последствия. А следствием, как правило, становятся жертвы и потеря Родины.
Но это так, потому что напротив нет серьезной системы: ни оппозиции, ни лидера, ни организованного общества, ни прогрессивной интеллигенции, ни кипящей от гордости молодежи. Есть безразличие и есть молчание – ради личной выгоды, личного имущества.
За последний месяц Никол давал интервью, выступал с заявлениями, посланиями, подписывал бумаги – чего только ни делал после сдачи Арцаха. В противовес ничего не было сделано. Молчит получившая 400 000 голосов оппозиция, в том числе парламентская, молчат и провозгласившие себя лидерами, состоявшиеся на Арцахе, ставшие владельцем крупных капиталов благодаря Арцаху. Кстати, последние в долгу перед Арцахом и арцахцами.
Те же 15-20 человек, которые каждый день выступают против Никола и пытаются изменить, перевернуть общественную повестку, – персоны, которые не могут изменить правила игры. Таким образом невозможно противостоять бесплодной государственной системе, агентурному информационному террору. И в условиях нулевого сопротивления Никол, конечно, делает все, что хочет.
И так будет до тех пор, пока сила платформы не будет измеряться децибелами микрофона, а не содержанием сказанного.
До следующего интервью Никола нужно сформировать новую платформу из реальных деятелей, включая упомянутых 15-20 человек, нормальных депутатов Национального Собрания, других серьезных людей, чтобы начать динамично менять атмосферу. Платформа перемен, основанная на видении Арцаха и четком контуре реального мира».