Հինգ անձ երաշխավորել է Արմեն Աշոտյանի խափանման միջոցը փոխելու համար․ Մելիքյան
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ գործ ունենք,մեր համոզմամբ, քաղաքական հետապնդման հետ, մեր պարտքն է դատարանին ներկայացնել հնարավոր այլընտրանքային երաշխիքները, որպեսզի դատարանը հնարավորություն ունենա դրանք դիտարկելու»,- Արմեն Աշոտյանի դատական նիստի ընթացքում ասաց իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանն ու ներկայացրեց տնային կալանքը և  երաշխավորություն խափանման միջոցների հետ կապված փաստաբանների միջնորդությունը հիմնավորող փաստաթուղթը։
«Ինչպես նշվեց, մեր վստահորդը չի ապրում այն տանը, որտեղ որ գրանցված է և այդ տունն ունի սեփականատեր։ Դատարանին եմ ներկայացնում տան սեփականատիրոջ կողմից ներկայացվող դիմումը»,- ասաց Մելիքյանն ու ընթերցեց դիմումը։
Հաջորդիվ գրավադրմամբ խափանման միջոցի որպես սահմանաչափ Մելիքյանը նշեց 40 մլն դրամը։
Ինչ վերաբերում է երաշխավորությանն, ապա Մելիքյանը նշեց, որ 5 անձ ներկայացրել է երաշխավորի դիմում։
«Առաջինը՝ ԱԺ պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանի, Բագրատյանի , Հայկ Մամիջանյանի, Էլինար Վարդանյանի կողմից և  Մայր Աթոռի դիվանապետ գերաշնորհ Տեր Արշակ արքեպիսկոպաս Խաչատրյանի կողմից»։

«Учитывая обстоятельство, что мы имеем дело, на наш взгляд, с политическим преследование, наш долг – представить суду возможные альтернативные гарантии, чтобы суд имел возможность их рассмотреть», – заявил в ходе судебного заседания по делу зампредседателя РПА Армена Ашотяна правозащитник Рубен Меликян и представил документы, обосновывающие ходатайство адвокатов, связанных с изменением меры пресечения.
«Как уже было отмечено, наш подзащитный не живет в том доме, где прописан, и у этого дома есть собственник. Представляю суду заявление от собственника дома», – отметил Меликян и зачитал заявление.
Что касается поручительства, то Меликян отметил, что 5 лиц представили подобное заявление.
«Поручительство представили – депутат НС Лилит Галстян, Багратян, Айк Мамиджанян, Элинар Варданян и руководитель канцелярии Первопрестольного Св. Эчмиадзина, архиепископ Аршак Хачатрян», – сообщил он.