ԵԽԽՎ. Ադրբեջանը Pegasus-ի օգնությամբ գաղտնալսել է 12 հայաստանցիների
Վերջին զեկույցները բացահայտում են, որ Ադրբեջանը Pegasus լրտեսական ծրագրի միջոցով գաղտնալսել է 12 հայաստանցիների։ Այս մասին ասված է ԵԽԽՎ 2513 բանաձևում։
Ըստ տեղեկատվության, Ադրբեջանի կողմից գաղտնալսման զոհերի թվում նաև պետական պաշտոնյաներ են, իսկ գաղտնալսումն իրականացվել է  Հայաստան-Ադրբեջան հակամարտության շրջանակում։
«Անհերքելի  ապացույցներ կան, որ Ադրբեջանն ծրագիրն օգտագործել է, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ հակամարտության ժամանակ»,-ասված է  բանաձևում։
Վեհաժողովը դա գնահատել է որպես անդրազգային նպատակային հսկողության օրինակ:
ԵԽԽՎ բանաձևում նշվում է, որ Pegasus-ի օգնությամբ Ադրբեջանը գաղտնալսել է նաև լրագրողների, անկախ ԶԼՄ-ների սեփականատերերի, ինչպես նաև քաղաքացիական ակտիվիստների։
Ըստ բանաձևի, 2021 թվականի հուլիսին հետաքննող լրագրողների միջազգային կոալիցիան Amnesty International-ի անվտանգության լաբորատորիայի («Պեգասուս նախագիծ») տեխնիկական աջակցությամբ, հրապարակել է տեղեկատվություն ավելի քան 50 000 հեռախոսահամարների արտահոսքի մասին, որոնք ճանաչվել են որպես հավանական թիրախներ։ Այս ցուցակում ներառված էին իրավապաշտպաններ, քաղաքական հակառակորդներ, իրավաբաններ, դիվանագետներ, պետությունների ղեկավարներ և մոտ 200 լրագրող 24 երկրներից։
NSO Group իսրայելական ընկերությունը մշակել և գլոբալ շուկա է հանում Pegasus կոչվող լրտեսող ծրագիր: Աշխարհի 11 երկրներ ճանաչվել են որպես NSO-ի պոտենցիալ հաճախորդներ, այդ թվում՝ Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկու երկրներ՝ Ադրբեջանը և Հունգարիան:

ПАСЕ: Азербайджан с помощью шпионской программы Pegasus следил за 12 гражданами Армении
Последние доклады выявляют, что Азербайджан с помощью шпионской программы Pegasus осуществил прослушку 12 жителей Армении. Об этом говорится в резолюции ПАСЕ №2513.
Согласно информации, среди жертв прослушки Азербайджана оказались также государственные должностные лица, а прослушка осуществлялась во время конфликта между Арменией и Азербайджаном.
«Имеются неопровержимые доказательства, что Азербайджан использовал данную программу, в том числе и во время войны», – говорится в резолюции.
В ПАСЕ оценили это как пример транснациональной целевой слежки.
В резолюции ПАСЕ отмечается, что при помощи Pegasus Азербайджан осуществлял прослушку также журналистов, собственников независимых СМИ, а также политических активистов.
Отмечается, что июле 2021 года Международный консорциум журналистов-расследователей при технической поддержке лаборатории безопасности Amnesty International («Проект Pegasus») опубликовала информацию об утечке более 50 000 телефонных номеров, определенных как потенциальные цели. В список были включены правозащитники, политические оппоненты, юристы, дипломаты, главы государств и около 200 журналистов из 24 стран.