Արցախից բռնագաղթած արդեն ավելի քան 500 ուսանող դիմել է ՀՀ բուհեր. Ժաննա Անդրեասյան
«Մեզ համար առաջնահերթ է այն ուսանողների կրթության իրավունքի վերականգնումը, որոնք ընդհատել են իրենց կրթությունը ԼՂ-ից բռնի տեղահանման պատճառով, և այսօր էլ Կառավարության նիստում կայացվեց որոշում, որ ուսանողներին տրամադրելու ենք կրթաթոշակ, և բոլոր ուսանողները՝ թե՛ քոլեջների, ուսումնարանների, թե՛ բուհերի, հնարավորություն են ունենալու իրենց կրթությունը շարունակել»,-կառավարության մուտքի դիմաց տված ճեպազրույցում հայտարարեց ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ Արցախից բռնագաղթած արդեն ավելի քան 500 ուսանող դիմել է ՀՀ բուհեր՝ ուսումը շարունակելու նպատակով, քոլեջների մասով էլ մի քանի հարյուր ուսանող է դիմել:
Նախարարը հիշեցրեց, որ կառավարության նիստում ընդունվեցին որոշումներ, որոնցով հաստատվեցին Արցախից բռնի տեղահանված ուսանողների՝ 2023-2024 ուստարվա վարձի լրիվ կամ մասնակի փոխհատուցման նպատակով կրթաթոշակի տրամադրման կարգը և տրամադրվելիք կրթաթոշակի առավելագույն չափերը՝ ըստ կրթական ծրագրերի կամ կրթական աստիճանի:
«Բոլորն էլ առաջիկա օրերին կընդգրկվեն մեր կրթական հաստատություններում, և վստահ եմ, որ բոլորի կրթությունն էլ շատ կարճ ժամանակում կկարողանանք ապահովել»,-վստահեցրեց Անդրեասյանը:

Жанна Андреасян: Уже свыше 500 студентов из Арцаха обратились в вузы Армении для продолжения учебы
«Приоритетом для нас является восстановление права на образование для тех студентов, которые прервали свою учебу из-за вынужденного переселения из Нагорного Карабаха, и сегодня на заседании правительства было принято решение, что мы будем предоставлять студентам стипендию, и у всех студентов, как колледжей, так и школ, и университетов, появится возможность продолжить образование», – заявила в беседе с журналистами министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян.
Она проинформировала, что уже свыше 500 студентов из Арцаха подали заявления в вузы РА для продолжения обучения, а несколько сотен студентов – в колледжи.
Министр напомнила, что на заседании правительства были приняты решения, по которым утвержден порядок предоставления стипендий для полной или частичной компенсации платы за обучение в 2023-2024 годах вынужденным переселенцам из Арцаха и максимальные размеры стипендий, подлежащих предоставлению в соответствии с образовательными программами или образовательными степенями.
«Все в ближайшие дни поступят в наши образовательные учреждения, и я уверена, что за короткий срок удастся обеспечить их образование», – заверила Ж. Андреасян.