Պուտինը թույլ է տվել իր այցը Հայաստան կամ Փաշինյանի այցը՝ Ռուսաստանի Դաշնություն
Հայաստանն ԱՊՀ-ից «ոչ մի տեղ չի գնում», Նիկոլ Փաշինյանը Բիշքեկի գագաթնաժողովին բացակայում է «միանգամայն հասկանալի հանգամանքների պատճառով»։ Այս մասին լրագրողներին ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
Նրան տրվել է հետևյալ հարցը. «Հարց ԱՊՀ ապագայի մասին. Վրաստանը՝ դուրս եկավ, Ուկրաինան՝ համագործակցության հիմնադիրներից մեկը, վաղուց չի համագործակցում ԱՊՀ-ի հետ, Մոլդովան՝ հեռանալու գործընթացում, վարչապետ Փաշինյանի աթոռն այսօր դատարկ էր։ Ի՞նչ է սպասվում հաջորդիվ: Ո՞րն է լինելու միության ապագան։
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ինձ զանգահարեց Փաշինյանը, մենք հեռախոսով խոսեցինք, ի միջի այլոց խոսեցինք այսօրվա գագաթնաժողովի մասին։ Այնտեղ կան հանգամանքներ, որոնք, կարծում եմ, միանգամայն հասկանալի են։ Ես այդ մասին չեմ խոսի, ավելի լավ է հարցնել Հայաստանի վարչապետին»,- ասել է ՌԴ նախագահը։ Բայց, որքանով ես եմ հասկանում, Հայաստանը ԱՊՀ-ից ոչ մի տեղ չի գնում»։
Միևնույն ժամանակ Պուտինը թույլ է տվել իր այցը Հայաստան կամ Փաշինյանի այցը՝ Ռուսաստանի Դաշնություն։
«Մենք կապի մեջ ենք նրա հետ, և կա հրավեր, և կա նրան հրավեր դեպի Ռուսաստան: Եկեք տեսնենք. Մենք ամեն ինչ հասկանում ենք. Լսեք, մենք բոլորս չափահաս ենք, հասկանում ենք, թե ինչ է կատարվում այնտեղ։ Սա Ղարաբաղի հայերի ողբերգությունն է. Նա, հավանաբար, հիմա ժամանակ չունի ճանապարհորդելու համար: Բայց մենք մնում ենք կապի մեջ և աշխատում ենք նրա հետ։ Մենք անընդհատ կապի մեջ ենք։ Հետևաբար նորմալ վիճակ կզարգանա՝ ես կգնամ իրենց մոտ, ինքը կգա։ Մենք ունենք համապատասխան գրաֆիկ, շարված, մեր բոլոր ծառայությունները աշխատում են կապի մեջ... Աշխատանքը չի դադարում, աշխատանքը շարունակվում է»,- ասել է Պուտինը։

Путин допустил свой визит в Армению или визит Пашиняна в РФ
Армения «никуда не уходит» из СНГ, Никол Пашинян отсутствует на саммите в Бишкеке по «вполне понятным обстоятельствам». Об этом заявил журналистам президент РФ Владимир Путин.
Ему был задан следующий вопрос: «Вопрос о будущем СНГ. Грузия – вышла, Украина – один из учредителей Содружества– давно не сотрудничает с СНГ, Молдавия – в процессе выхода, кресло Премьер-министра [Армении] Пашиняна сегодня пустовало. Что дальше? Какое будущее у союза?»
«Что касается Армении, премьер-министр Пашинян мне звонил, мы с ним созванивались, говорили в том числе по поводу сегодняшнего саммита. Там есть обстоятельства, которые я считаю вполне понятными. Не буду об этом говорить, лучше спросить у премьер-министра Армении, - сказал российский лидер. - Но насколько я понимаю, никуда Армения из СНГ не уходит».
Путин при этом допустил свой визит в Армению или визит Пашиняна в РФ.
«Мы с ним в контакте, и приглашение есть, и его приглашение есть в Россию. Посмотрим. Мы же все понимаем. Послушайте, мы все взрослые люди, понимаем, что там происходит. Это трагедия армян Карабаха. Ему, наверно, не до поездок сейчас. Но мы в контакте остаемся, работаем с ним. Мы постоянно на связи. Поэтому сложится нормальная обстановка – я к ним съезжу, он приедет. У нас график есть соответствующий, выстроен, все наши службы работают в контакте… Работа не прекращается, работа идет», – сказал Путин.