ԱԳՆ. Վագիֆ Խաչատրյանի նկատմամբ Բաքվում իրականացվում է շինծու դատավարություն
Հայաստանի քաղաքացի, Լեռնային Ղարաբաղի 68-ամյա բնակիչ Վագիֆ Խաչատրյանի շինծու «դատավարությունը» Բաքվի կողմից բոլոր նորմի լիակատար անտեսման դրսևորում է։ Այս մասին X սոցիալական ցանցում գրել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը՝ անդրադառնալով այսօր Բաքվում սկսված Վագիֆ Խաչատրյանի գործով դատավարությանը։
Նա հիշեցրել է, որ նրան տեղափոխում էին Հայաստան ԿԽՄԿ պաշտպանության ներքո սրտի վիրահատության համար և Բավքի կողմից առևանգվում է Լաչինի անօրինական անցակետում Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներից մի քանի շաբաթ առաջ։
«Ապօրինի առևանգմանը, որը միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է, այժմ ուղեկցվում է 68-ամյա քաղաքացիական անձի տառապանքը երևացող տեսանյութերի և լուսանկարների հրապարակմամբ։
Ինչպես պահանջել են բազմաթիվ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններ և հաստատություններ, Բաքվում դեռևս պատանդ պահվող ռազմագերիներն ու քաղաքացիական անձինք պետք է ազատ արձակվեն»,- գրել է Անի Բադալյանը։
Հիշեցնենք, որ արցախցի 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանն առևանգվել է հուլիսի 29-ին Լաչինի միջանցքում և տեղափոխվել Բաքու, երբ փորձել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ Հայաստան տեղափոխվել բուժման նպատակով։ Ադրբեջանում Վագիֆ Խաչատրյանին մեղադրանք են առաջադրել քրեական օրենսգրքի երկու հոդվածների հատկանիշներով՝ ցեղասպանություն ու բռնի տեղահանում։ Նրան Ադրբեջանը մեղադրում է 1991 թվականի դեկտեմբերի 22-ին Մեշալի գյուղում տեղի ունեցած «ցեղասպանության» իրականացման համար։ Ըստ Բաքվի, իբր գործով 59 տուժող կա։

The Armenian Foreign Ministry has denounced the sham trial of 68-year-old Artsakh civilian Vagif Khachatryan which started in Baku on Friday.
Vagif Khachatryan was abducted and arrested by Azerbaijani border guards at the Lachin checkpoint on July 29. He was one of 15 patients being evacuated to Armenia by the International Committee of the Red Cross (ICRC).
The man is facing charges of "genocide" and "deportation or forced movement of the population" under Azerbaijan's Criminal Code.
“Sham "trial", show of complete disregard of any norms in Baku against Armenian civilian, 68-year-old resident of Nagorno-Karabakh who under ICRC protection was being transported to Armenia for heart surgery & was abducted at illegal checkpoint weeks before ethnic cleansing in NK,” Armenian Foreign Ministry spokeswoman Ani Badalyan wrote on X.
“Illegal abduction, in flagrant violation of IHL [international humanitarian law], is now followed by publication of videos & photos showing suffering of 68-year-old civilian. As requested by numerous int’l human rights orgs & institutions, Armenian POWs & civilians still kept hostage in Baku should be released,” she added.