Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետագա անպատիժ անդամակցությունը Եվրոպայի խորհրդին կնշանակի միայն այս կազմակերպության գաղափարական վախճանը․ Գևորգյան
20:02 12/10/2023
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ Արմեն Գեւորգյանի ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանի հոկտեմբերի 12-ի լիագումար նիստում «Եվրոպայի խորհրդի դերը հակամարտությունների կանխարգելման, միջազգային կառույցների վստահության վերականգնման եւ համընդհանուր խաղաղության խթանման գործում» թեմայով քննարկման ժամանակ։ Գևորգյանը, մասնավորապես, ասել է․
Եվրոպայի խորհրդի և այս վեհաժողովի ապագայի վերաբերյալ երկու դիտարկում կկատարեմ՝ հաշվի առնելով հետխորհրդային տարածքում տիրող իրավիճակը։
Առաջին. Այսօր Եվրոպայի խորհուրդը մեր ժողովուրդներին կանգնեցնում է իրական ժողովրդավարության եւ ավտորիտարիզմի միջեւ բավականին վտանգավոր ընտրության առաջ: Նման տարօրինակ ընտրությունը պայմանավորված է նրանով, որ մեր կազմակերպությունը լոյալ է մեր ընդհանուր հովանու ներքո այնպիսի քաղաքական ռեժիմների համագոյակցությանը, ինչպիսին Թուրքիայում եւ Ադրբեջանում են:
Ուստի խնդրում եմ զգոն լինել, որպեսզի մեր կազմակերպությունը ժողովրդավարական կառավարման եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության առաջատարը լինելուց չվերածվի ավտորիտար ռեժիմների ջերմոցի։
Երկրորդ. Անցած 30 տարիների էքսպերիմենտները դժբախտաբար հանգեցրեցին ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների փոխակերպմանը իսկական արժեքներից աշխարհաքաղաքական շահերի առաջմղման մեխանիզմի: Սա ոչ միայն մրցակցություն է ստեղծել այսպես կոչված ազատական արժեքների եւ պահպանողական ավանդույթների միջեւ, այլեւ ստեղծել է ժողովրդավարությունը ոչ ժողովրդավարական միջոցներով խթանելու պրակտիկա։ Երկակի ստանդարտները, ուժային քաղաքականությունը, նավթն ու գազը միջազգային հարաբերություններում ի հայտ են եկել որպես գերիշխող գործոններ՝ ժողովրդավարական մշակույթի, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության փոխարեն:
Վերոհիշյալի արդյունքում, ըստ իս, Եվրոպայի խորհուրդը, ցավոք, տասնամյակներ շարունակ ձախողում է իր հիմնական առաքելությունը, այն է՝ հետխորհրդային տարածքում ժողովրդավարական կայունության եւ անվտանգության ամրապնդումը։ Մենք դեռ շարունակական հակամարտությունների եւ նոր պատերազմների ականատեսն ենք, արձանագրել ենք Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից կատարված էթնիկ զտումները։ Եվ այդ հանցագործությունը դեռ պետք է հետապնդվի ու դատապարտվի։ Պետք է գիտակցենք, որ որոշ անդամներ իրենք էլ դեռ ամբողջությամբ չեն ընդունել ժողովրդավարության ավանդույթներն ու կանոնները, սակայն այս կազմակերպությանը նրանց անդամակցությամբ Եվրոպայում ժողովրդավարությունն ընդհանուր առմամբ սկսեց հետընթաց ապրել:
Թույլ տվեք հստակ ասել՝ Եվրոպայի խորհրդի անդամ ցանկացած երկիր լիակատար իրավունք ունի որոշելու իր ազգային շահերը եւ հետամուտ լինելու այդ շահերին, բայց միայն Խորհրդի հիմնադիր փաստաթղթերին համապատասխան: Միայն այս մոտեցումը կօգնի կանխել պատերազմներն ու հակամարտությունները, կանխել մարդկության դեմ հանցագործությունները, կամ ծառայել որպես ժողովրդավարական խաղաղության եւ բարգավաճման հենակետ: Խորապես հավատում եմ, որ այս կազմակերպությունը անդամ երկրներում ժողովրդավարությունը պաշտպանելու, ժողովրդավարական անցմանն աջակցելու եւ օրենքի գերակայության իր առաքելությունը շարունակելու ներուժ կունենա, եթե խուսափենք արժեքների եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում ընտրովի մոտեցումներից:
Եզրափակեմ խոսքս՝  նկատելով, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետագա անպատիժ անդամակցությունը Եվրոպայի խորհրդին կնշանակի միայն այս կազմակերպության գաղափարական վախճանը»։

Геворкян: Дальнейшее безнаказанное членство Азербайджана и Турции в СЕ будет означать лишь идеологическую гибель этой организации
20:45 12/10/2023
Член делегации Армении в ПАСЕ Армен Геворкян выступил 12 октября на пленарном заседании осенней сессии ПАСЕ в ходе обсуждения темы «Роль Совета Европы в деле предотвращения конфликтов, восстановления доверия к международным структурам и стимулирования всеобщего мира».
В частности, А. Геворкян отметил:
Выступлю с двумя замечаниями в связи с будущим Совета Европы и этой ассамблеи, принимая во внимание ситуацию на постсоветском пространстве.
Во-первых, сегодня Совет Европы ставит наши народы перед довольно опасным выбором между реальной демократией и авторитаризмом. Столь странный выбор обусловлен тем, что наша организация лояльна к сосуществованию под нашей общей эгидой с такими политическими режимами, как Турция и Азербайджан.
Посему прошу проявить бдительность, чтобы наша организация не превратилась из лидера демократического управления и защиты прав человека в теплицу авторитарных режимов.
Во-вторых, эксперименты прошлых 30 лет, к сожалению, привели к трансформации демократии и прав человека из реальных ценностей в механизм продвижения геополитических интересов. Это не только создало конкуренцию между так называемыми либеральными ценностями и консервативными традициями, но и создало практику стимулирования демократии недемократическими средствами. Двойные стандарты, силовая политика, нефть и газ стали доминирующими факторами в международных отношениях вместо демократической культуры, прав человека и верховенства закона.
По итогам вышеуказанного, на мой взгляд, Совет Европы, к сожалению, на протяжении десятилетий проваливает свою основную миссию, в частности, укрепление демократической стабильности и безопасности на постсоветском пространстве. Мы все еще являемся свидетелями непрекращающихся конфликтов и новых войн, зафиксировали этнические чистки, осуществленные Азербайджаном в Нагорном Карабахе. И это преступление должно быть осуждено.
Следует осознавать, что не все члены организации полностью приняли демократические традиции и правила, а с их членством в этой организации демократия в Европе в целом начала переживать регресс.
Позвольте сказать о том, что любая страна-член Совета Европы имеет полноценное право определять свои национальные интересы и реализовывать их, но лишь в соответствии с учредительными документами Совета. Лишь такой подход поможет предотвратить войны и конфликты, преступления против человечества или послужит опорой для демократического мира и процветания.
Искренне верю, что эта организация будет иметь потенциал для защиты демократии, поддержки демократического перехода и продолжения своей миссии верховенства закона в странах-членах организации, если мы избежим избирательных подходов к защите ценностей и прав человека.
Резюмируя своё слово, отмечу, что дальнейшее безнаказанное членство Азербайджана и Турции в Совете Европы будет означать лишь идеологическую гибель этой организации».