ԵԽԽՎ. Ադրբեջանը Pegasus-ի օգնությամբ գաղտնալսել է 12 հայաստանցիների
Վերջին զեկույցները բացահայտում են, որ Ադրբեջանը Pegasus լրտեսական ծրագրի միջոցով գաղտնալսել է 12 հայաստանցիների։ Այս մասին ասված է ԵԽԽՎ 2513 բանաձևում։
Ըստ տեղեկատվության, Ադրբեջանի կողմից գաղտնալսման զոհերի թվում նաև պետական պաշտոնյաներ են, իսկ գաղտնալսումն իրականացվել է  Հայաստան-Ադրբեջան հակամարտության շրջանակում։
«Անհերքելի  ապացույցներ կան, որ Ադրբեջանն ծրագիրն օգտագործել է, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ հակամարտության ժամանակ»,-ասված է  բանաձևում։
Վեհաժողովը դա գնահատել է որպես անդրազգային նպատակային հսկողության օրինակ:
ԵԽԽՎ բանաձևում նշվում է, որ Pegasus-ի օգնությամբ Ադրբեջանը գաղտնալսել է նաև լրագրողների, անկախ ԶԼՄ-ների սեփականատերերի, ինչպես նաև քաղաքացիական ակտիվիստների։
Ըստ բանաձևի, 2021 թվականի հուլիսին հետաքննող լրագրողների միջազգային կոալիցիան Amnesty International-ի անվտանգության լաբորատորիայի («Պեգասուս նախագիծ») տեխնիկական աջակցությամբ, հրապարակել է տեղեկատվություն ավելի քան 50 000 հեռախոսահամարների արտահոսքի մասին, որոնք ճանաչվել են որպես հավանական թիրախներ։ Այս ցուցակում ներառված էին իրավապաշտպաններ, քաղաքական հակառակորդներ, իրավաբաններ, դիվանագետներ, պետությունների ղեկավարներ և մոտ 200 լրագրող 24 երկրներից։
NSO Group իսրայելական ընկերությունը մշակել և գլոբալ շուկա է հանում Pegasus կոչվող լրտեսող ծրագիր: Աշխարհի 11 երկրներ ճանաչվել են որպես NSO-ի պոտենցիալ հաճախորդներ, այդ թվում՝ Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկու երկրներ՝ Ադրբեջանը և Հունգարիան:

Azerbaijan has used Pegasus to spy on 12 persons working in Armenia, including an Armenian government official, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) says in its Resolution 2513.
“Recent reports have disclosed its use in connection with the Armenia-Azerbaijan conflict, against 12 persons working in Armenia, including an Armenian government official, in what appears to be an example of transnational targeted surveillance,” the resolution says.
The Parliamentary Assembly further notes that according to the “Pegasus Project” revelations, Azerbaijan has also used Pegasus against journalists, independent media owners and civil society activists.
“In July 2021, an international coalition of investigative journalists co-ordinated by Forbidden Stories, with the technical support of Amnesty International’s Security Lab (“the Pegasus Project”), published information about a leaked list of over 50,000 phone numbers identified as potential targets by clients of NSO Group, an Israeli company that developed and globally markets a spyware called Pegasus. This list included human rights defenders, political opponents, lawyers, diplomats, Heads of State and nearly 200 journalists from 24 countries. 11 countries around the world were identified as potential NSO clients, including two Council of Europe member States, Azerbaijan and Hungary,” reads the resolution.