Միջազգային գործընկերները 35 մլն եվրո աջակցություն են խոստացել տրամադրել ՀՀ-ին
«Շարունակում ենք աջակցություն ստանալ մեր միջազգային գործընկերներից որոնք տարբեր ձևաչափերով օգնում են ՀՀ կառավարության բռնի տեղահաված անձանց առաաջնային կարիքները հոգանալու հարցում»,- ասուլիսում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը։
Նա նշեց, որ այդպիսի դրամական աջակցության խոստումներ տրվել են բազմաթիվ երկրների կառավարությունների և միջազգային կազմակերպությունների կողմից։ Երեկվա դրությամբ, ըստ հայտարարությունների, ավելի քան 35 միլիոն եվրո օգնություն  կտրամադրվի տարբեր կառավարությունների ու միջազգային կազմակերությունների կողմից ԿԽՄԿ միջոցով։
Տ.Խաչատրյանի խոսքով, ևս 35 միլիոն եվրո այլ եղանակով են հատկացվել. դրանցից 15 մլն եվրոն կհատկացվի բյուջետային աջակցության եղանակով ՀՀ կառավարության գանձապետական հաշվին, իսկ մնացած միջոցները  զարգացման գործակալություններն իրենց կողմից Հայաստանում գտնվող ներկայացուցչությունների միջոցով կուղղեն նույն կարիքների կամ խնդիրների լուծման համար։
Փոխվարչապետը հայտնեց, որ երկու շաբաթվա ընթացքո ավելի քան 100 տոննա մարդասիական բեռներ են ստացվել, բաշխում են ըստ մարզերի տեղահանվածների կարիքները հոգալու համար։

Международные партнеры обещали предоставить Армении помощь в размере 35 млн. евро
Продолжаем получать содействие от наших международных партнеров, которые в различных форматах оказывают помощь правительству Армении в вопросе удовлетворения нужд вынужденных переселенцев из Республики Арцах, заявил вице-премьер Армении Тигран Хачатрян на брифинге в правительстве.
Так, по его словам, международные организации и правительства ряда стран через Международный комитет Красного Креста предоставят Армении 35 млн евро в качестве помощи.
Как отметил Т.Хачатрян, еще 35 млн евро выделено иными путями, причем 15 млн из них – в рамках бюджетной поддержки на казначейский счет правительства Армении.
«А остальные средства агентства развития направят через находящиеся в Армении представительства – для решения проблем и удовлетворения потребностей вынужденных переселенцев», – сказал Хачатрян.
Вице-премьер сообщил также, что за две недели в Армению было направлено более 100 т гуманитарного груза, помощь распределяется по областям страны для удовлетворения нужд вынужденных переселенцев из Арцаха.
По последним данным, в Республику Армения из Арцаха прибыли 100 632 вынужденных переселенца, спасаясь от политики геноцида и этнических чисток Баку.