Արցախի ՄԻՊ. Միջազգային հանրությունը պետք է ապահովի Վագիֆ Խաչատրյանի անհապաղ և անվտանգ վերադարձը Հայաստան
12:24 14/10/2023
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը «X» սոցիալական ցանցում (նախկին Twitter) գրառմամբ անդրադարձել է  Արցախի քաղաքացի Վագիֆ Խաչատրյանի դեմ «դատավարությանը», ով առևանգվել է ադրբեջանական զինուժի կողմից.
«Հոկտեմբերի 13-ին Բաքվում սկսվել է Արցախի քաղաքացի 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանի ապօրինի դատավարությունը։ Վագիֆը Ադրբեջանի կողմից առևանգվել էր 2023 թվականի հուլիսի 29-ին Հակարիի կամրջի մոտ գտնվող ապօրինի անցակետում, երբ ԿԽՄԿ-ն տեղափոխում էր Հայաստան՝ սրտի շտապ վիրահատության համար։
Միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտմամբ՝ Ադրբեջանը կամայական դատավարություն է իրականացնում անմեղ մարդու նկատմամբ՝ շինծու քրեական գործով։ Միջազգային հանրությունը պետք է պաշտպանի մարդու իրավունքներն ու արժեքները՝ ապահովելով Վագիֆ Խաչատրյանի անհապաղ և անվտանգ վերադարձը Հայաստան»։

Омбудсмен Арцаха: Международное сообщество должно обеспечить немедленное и безопасное возвращение Вагифа Хачатряна в Армению
12:08 14/10/2023
Азербайджан проводит произвольный суд над невиновным человеком, написал в соцсети X (бывшей Twitter) Защитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах (НКР) Гегам Степанян, коснувшись «судебного разбирательства» в отношении похищенного азербайджанскими силами арцахца Вагифа Хачатряна.
«В Баку 13 октября начался незаконный суд над 68-летним гражданином Арцаха Вагифом Хачатряном. Вагиф был похищен Азербайджаном на незаконном блокпосту возле моста Хакари 29 июля 2023 года во время перевозки МККК в Армению для проведения ему срочной операции на сердце.
Грубо нарушая международное право, Азербайджан проводит произвольный суд над невиновным человеком – по сфабрикованному уголовному делу. Международное сообщество должно отстаивать права человека и ценности, которые оно защищает, обеспечив немедленное и безопасное возвращение Вагифа Хачатряна в Армению», – указал Степанян.