Արևելյան Երուսաղեմում ուրբաթօրյա աղոթքը հանգիստ էին, բայց լարվածությունը բարձր էր
Արևելյան Երուսաղեմում ուրբաթօրյա աղոթքն ավարտվել է առանց լուրջ միջադեպերի, սակայն լարվածությունը մնում է բարձր։ Այս մասին հայտնում է Եվրանյուզի թղթակիցը։
Արևելյան Երուսաղեմի Հին քաղաքում ուրբաթօրյա աղոթքի ժամանակ անվտանգության միջոցառումները զգալիորեն ուժեղացվել են. դրանց ապահովման համար գործի են դրվել մոտ 2500 իրավապահներ։ Ալ-Աքսա մզկիթ մեկնած հավատացյալների թիվը անսովոր քիչ է եղել։
Քաղաքում կյանքը կարծես կանգ էր առել։
«Իրավիճակը շատ բարդ է։ Փակումներ, սահմանափակումներ, նույնիսկ սնունդ գնելը` բանջարեղեն, միս, ամեն ինչ դժվար է, գները շատ բարձր են, իսկ քաղաքը դատարկ է»,- ասել վաճառականներից մեկը։
Զբոսաշրջիկները նույնպես լքել են փողոցները, ինչպես Հին քաղաքի հրեա բնակիչների մեծ մասը:
«Երուսաղեմի Հին քաղաքի փողոցները հանդարտ են: Բայց լարվածությունը մնում է բարձր: Շատերը վախենում են, որ հրեական և արաբական համայնքների միջև երկարատև հակադրությունը կարող է վատթարանալ»,- գրել է Եվրանյուզի թղթակիցը։

Tension high in East Jerusalem in first Friday prayers since attack
Israeli police prevented Palestinians from entering and performing Friday prayers at Al-Aqsa Mosque in the occupied Old City of East Jerusalem.
In Muslim communities across the world, worshippers gathered at mosques for the first Friday prayers since Hamas militants attacked Israel, Euronews reported.
Security was stepped up in East Jerusalem, where some 2,500 security forces were deployed for Friday prayers in the old city. The number of worshipers heading for the Al Aqsa Mosque was unusually low with activity in the area at a virtual standstill.
Tourists have also deserted the streets. Likewise most of the Jewish inhabitants of the Old City. Security checks are constant say Palestinian residents. And police are restricting access to the Al Aqsa Mosque.