Իսրայելից Երևան ՀՀ քաղաքացիներ տեղափոխող ինքնաթիռն արդեն մեկնել է Թել-Ավիվ
Այս պահի դրությամբ ռազմական գործողությունների հետևանքով Իսրայելում տուժածների շրջանում ՀՀ քաղաքացիների և հայերի առկայության վերաբերյալ տվյալներ չկան։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Նաև հաղորդում են, որ հոկտեմբերի 16-ին ՀՀ կառավարության կողմից կազմակերպվում է Թել Ավիվ - Երևան հատուկ չվերթ՝ անվտանգության ապահովման նկատառումներից ելնելով մեր քաղաքացիների և նրանց ընտանիքի անդամների ՀՀ կամավոր տեղափոխմանն աջակցելու նպատակով։ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ չվերթում ներառված անձանց ցանկը կազմվել է Իսրայելում ՀՀ դեսպանություն և ՀՀ ԱԳՆ ներկայացված դիմումների հիման վրա՝ ըստ դիմելու ժամանակագրության, երեխաների առկայության և ընտանիքին չբաժանելու սկզբունքով:
ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեի մամուլի ծառայությունից Panorama.am-ը տեղեկացավ, որ չվերթն իրականացվում է «Հայկական ավիաուղիներ» ընկերության կողմից։
«Տեղական ժամանակով 09։36-ին ինքնաթիռն ուղևորվել է Թել Ավիվ։ Նախնական Երևանի ժամանակով 13:00-ին օդանավը կվերադառնա Երևան, եթե ուշացումներ չլինեն։ Թռիչքը տևում է 2 ժամ 40 րոպե»,- հայտնեցին կոմիտեից։
Նշվեց, որ ինֆորմացիա չունեն, թե քանի հոգի է տեղափոխվելու Հայաստան։ Այս պահին նաև հայտնի չէ՝ երկրորդ չվերթ կիրականացնի, թե ոչ։

МИД: Организован спецрейс для вывоза граждан РА из Израиля
Сведений о наличии граждан Армении и армян среди пострадавших в результате военных действий на данный момент нет. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Согласно информации, правительство РА по соображениям безопасности 16 октября организует спецрейс Тель-Авив-Ереван с целью содействия добровольному переезду в Армению наших граждан и членов их семей.
Отмечается, что список лиц, включенных в рейс, был составлен на основании представленных в посольство Армении в Израиле и МИД РА заявлений, в соответствии с хронологией обращения, с учетом наличия детей и принципа неразделения семьи.
Корреспонденту Panorama.am в пресс-службе Комитета гражданской авиации сообщили, что рейс осуществляет компания «Армянские авиалинии».
«В 09:36 по местному времени самолет направился из Тель-Авива. По предварительным данным, в 13:00 по ереванскому времени самолет вернется в Ереван, если не будет опозданий. Полет длится 2 часа 40 минут», – сообщили из Комитета.
Отмечается также, что нет информации о том, сколько граждан будет доставлено в Армению. На данный момент неизвестно также, будет ли осуществлен второй рейс.