Սամվել Բաբայանի հայտարարությունների և հաղորդման հիման վրա քրեական գործ է հարուցվել
Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանի հնչեցրած հայտարարությունների ու հաղորդման հիման վրա քրեական գործ է հարուցվել։ Այս մասին Panorama.am-ը տեղեկացավ ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
«Հանրային հեռուստաընկերության եթերում Սամվել Բաբայանի կողմից արված հայտարարությունների և 2023 թվականի հոկտեմբերի 6-ին ներկայացված հանցանքի մասին հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 545-րդ հոդվածի 1-ին մասով»,- հայտնեցին գլխավոր դատախազությությունի։
Քրեական օրենսգրքի 550 հոդված, 3-րդ մաս. «Զինվորական պաշտոնեական անփութությունը», որը կատարվել է ռազմական դրության, պատերազմի ժամանակ կամ մարտի պարագաներում, կամ որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ՝
պատժվում է ազատազրկմամբ՝ հինգից տասը տարի ժամկետով:
Քրեական օրենսգրքի 545-րդ հոդվածի 1-ին մաս. «Մարտ վարելու միջոցները հակառակորդին հանձնելը կամ թողնելը»՝ առանց մարտի հանգամանքներով հարկադրված լինելու հրամանատարի (պետի) կողմից ամրությունը, մարտական տեխնիկան կամ մարտ վարելու այլ միջոցը հակառակորդին հանձնելը կամ թողնելը, եթե բացակայում են սույն օրենսգրքի 418-րդ հոդվածով նախատեսված հանցանքի հատկանիշները՝
պատժվում է ազատազրկմամբ՝ տասից տասնհինգ տարի ժամկետով:
Հիշեցնենք, որ Սամվել Բաբայանը, Լաչինի ադրբեջանական ապօրինի անցակետն անխոչընդոտ հատելուց հետո հարցազրույց էր տվել Հանրային հեռուստաընկերությանը՝ հայտարարելով, թե Արցախի նախկին ու ներկայիս ղեկավարներն են հանձնել Արցախը։

На основании заявлений Самвела Бабаяна возбуждено уголовное дело
На основании заявлений и сообщений, озвученных бывшим секретарем Совета безопасности Республики Арцах Самвелом Бабаяном, возбуждено уголовное дело. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры Армении.
«На основании озвученных в эфире Общественного телевидения заявлений Самвела Бабаяна и сообщения о преступлении от 6 октября 2023 года, инициировано уголовное производство по признакам ч. 3 ст. 550 УК РА и ч. 1 ст. 545 УК РА», – сообщают в Генпрокуратуре.
Ч. 3 ст 550 УК РА: «Неисполнение или ненадлежащее исполнение командиром или должностным лицом своих служебных обязанностей вследствие недобросовестного или небрежного отношения к ним, совершенное во время военного положения, войны и в условиях боя, которое привело к гибели человека: наказывается лишением свободы – на срок от пяти до десяти лет».
Ч. 1 ст. 545 УК РА: «Сдача или оставление противнику боевой техники или других средств ведения боя. Наказывается лишением свободы – на срок от 10 до 15 лет».
Напомним, что Самвел Бабаян после беспрепятственного перехода через незаконно установленный Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре выступил с рядом заявлений в эфире Общественного телеканала Армении, заявив, что именно бывшие и действующие руководители Арцаха сдали Арцах.