Սեպտեմբերի 19-ից ի վեր ռուս խաղաղապահներն Արցախում 24 դիտակետ են փակել
«Լեռնային Ղարաբաղի զինված կազմավորումների զինաթափման և լուծարման կապակցությամբ Ասկերանի շրջանում 24 ժամվա ընթացքում փակվել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի մեկ ժամանակավոր դիտակետ»։ Տեքստն ու ձևակերպումները վերցված են զորախմբի պաշտոնական էջից։
Նշվում է՝ ընդհանուր առմամբ, 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից Ասկերանի, Շուշիի, Մարտունու և Մարտակերտի շրջաններում փակվել են ութ դիտակետ և 16 ժամանակավոր դիտակետեր։
Ռուս խաղաղապահների մասնակցությամբ շարունակվում են աշխատանքները Լեռնային Ղարաբաղի բնակեցված շրջաններ էլեկտրաէներգիայի և գազի մատակարարման վերականգնման ուղղությամբ։
«Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը շարունակում է առաջադրանքներ իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում. Բաքվի հետ շարունակական փոխգործակցությունը պահպանվում է՝ ուղղված արյունահեղության կանխմանը, անվտանգության ապահովմանը և խաղաղ բնակչության նկատմամբ մարդասիրական իրավունքի պահպանմանը։ Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում հրադադարի ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

Russian peacekeepers have shut down another observation post in the zone of the Nagorno-Karabakh conflict in the Askeran district, TASS reported on Monday, citing the Russian defense ministry.
"Following the disarmament and dissolution of Nagorno-Karabakh armed units, one temporary observation post of the Russian peacekeeping contingent was shut down during the day," it said.
According to the ministry, no ceasefire violations were reported during the past 24 hours in the zone of responsibility of the Russian peacekeeping contingent. "In all, eight observation points and 16 temporary observation points of Russian peacekeepers have been closed in the Askeran, Shushi, Martuni, and Martekert districts since September 19, 2023," the ministry said, adding that Russian peacekeepers are helping resume power and gas supplies to settlements in Nagorno-Karabakh.