Գազայի հատվածում ՄԱԿ-ի Պաղեստինի փախստականների օգնության և աշխատանքի գործակալության (UNRWA) առնվազն 24 օբյեկտներ վնասվել են հոկտեմբերի 7-ից ի վեր Իսրայելի հարվածների և ռմբակոծությունների հետևանքով։ Այս մասին գրում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը՝ վկայակոչելով գործակալության պաշտոնական էջը։
«Հաստատված տեղեկությունների համաձայն՝ Գազայի հատվածում գործակալության 24 օբյեկտներ են վնասվել ավիահարվածների և ռմբակոծությունների հետևանքով: Ըստ ամենայնի, իրական թիվն ավելի մեծ է»,-նշում են ՄԱԿ-ից։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 7-ի առավոտյան Իսրայելը ենթարկվել է աննախադեպ ծավալի հրթիռային հարձակման Գազայի հատվածից պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման ռազմական թևի կողմից։ «ՀԱՄԱՍ»-ը գործողությունն անվանել է «Ալ-Աքսա ջրհեղեղ»։ Զինված խմբավորման զինյալները ներթափանցել են Իսրայելի հարավի սահմանային շրջաններ։
Ի պատասխան՝ Իսրայելի պաշտպանության ուժերը Գազայի հատվածում ՀԱՄԱՍ-ի դեմ սկսել են «Երկաթե սրեր» գործողությունը։
Ավելի վաղ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիա Գուտերեշը հայտարարել է՝ Գազայի առողջապահական համակարգը գտնվում է փլուզման եզրին. դիահերձարանները լի են. 11 բուժաշխատող մահացել է ծառայության ընթացքում։ Վերջին մի քանի օրվա ընթացքում բժշկական հաստատությունների վրա 34 հարձակում է եղել։

At least 24 facilities of the UN Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East (UNRWA) have been damaged by Israeli strikes and bombings across the Gaza Strip since October 7, Sputnik said, citing a report published by the organization on Tuesday.
UNRWA also says the confirmed number of its staff killed in Gaza is 14, but that figure is also "probably higher."
"[A total of] 24 confirmed reports of UNRWA installations across the Gaza Strip impacted as a result of airstrikes and bombardment. The actual number is likely to be higher," the report read.
On the morning of October 7, Israel was hit by an unprecedented rocket attack from the Gaza Strip as part of Operation Flood Al-Aqsa, announced by the military wing of the Palestinian Hamas movement. The organization's fighters then infiltrated the border areas in southern Israel.
In response, the IDF launched Operation Iron Swords against Hamas in the Gaza Strip. Within days of the attack, the Israeli military took control of all settlements near the Gaza border and began airstrikes on targets, including civilian objects, in the territory of the Gaza Strip. Israel also announced a complete blockade of the Gaza Strip: the supply of water, food, electricity, medicine and fuel was suspended.