Բրյուսելում Շվեդիայի երկու քաղաքացի է սպանվել, իսկ երրորդը վիրավորվել է հարձակման հետևանքով, որը Բելգիայի դատախազությունը որակել է ահաբեկչություն։
BBC-ն գրում է, որ Բրյուսելում անցկացվող Եվրո-2024-ի ընտրական փուլի Բելգիա-Շվեդիա ֆուտբոլային հանդիպումը դադարեցվել է։
Բելգիական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ սպանված երկու անձինք եղել են Շվեդիայի հավաքականի ֆուտբոլային մարզաշապիկներով։ Շվեդ ֆուտբոլիստները ՈւԵՖԱ-ին ասել են, որ չեն ցանկանում խաղալ երկրորդ խաղակեսը, ինչին Բելգիայի հավաքականը համաձայնել է։
Բրյուսելում հայտարարվել է ահաբեկչության բարձր մակարդակ, քանի որ զինված անձը, ով կարծես ինքնաձիգ է ունեցել, մնում է ազատության մեջ:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, ով այցով գտնվում էր Ալբանիայում, ասել է.«Եվրոպան ցնցվել է»։
Դաշնային դատախազները ասում են, որ ահաբեկչության հետաքննություն է սկսվել Բուլվար դ'Իպրում տեղի ունեցած հրաձգության կապակցությամբ, որը գտնվում է «Քինգ Բոդուեն» մարզադաշտից 5 կմ հեռավորության վրա:
Դատախազի խոսնակ Էրիկ վան Դույզեն կոչ է արել հանրությանը «գնալ տուն և մնալ տանը այնքան ժամանակ, քանի դեռ սպառնալիքը վերացված չէ»:
Նա նշել է՝ մի տղամարդ, ով պնդում է, որ հարձակվողն է, սոցիալական ցանցերում տեսանյութում ասել է, որ իրեն ոգեշնչել է «Իսլամական պետություն» խմբավորումը:
Արաբերեն խոսող տղամարդն ասում է, որ հարձակումն իրականացրել է Աստծո անունից, և որ սպանել է երեք մարդու։ Տեսանյութն ու այլ հանգամանքներ ստուգվում են ոստիկանության կողմից։

Two Swedish nationals have been shot dead and a third person injured in Brussels, in an attack which prosecutors are treating as terrorism, BBC News reports.
The Belgium-Sweden Euro 2024 qualifier football match being played in the city was abandoned.
Brussels is on its highest terror alert as the gunman, who appeared to have an assault rifle, remains at large.
French President Emmanuel Macron, who was on a visit to Albania, said: "Europe has been shaken."
Federal prosecutors say a terrorism inquiry has been opened over the shooting on Boulevard d'Ypres, 5km (3 miles) from the King Baudoin Stadium.
A spokesman for the prosecutor, Eric van Duyse, urged the public to "go home and stay at home as long as the threat has not been eradicated".
He said a man claiming to be the attacker had said in a video on social media he had been inspired by the Islamic State group.
A video shows an Arabic-speaking man saying he carried out the attack in the name of God and that he killed three people.
The video and others uploaded during the attack are being verified by police, the BBC has been told.
Belgian Prime Minister Alexander de Croo went on social media to offer his "sincere condolences to the Swedish PM following tonight's harrowing attack on Swedish citizens in Brussels".
"Our thoughts are with the families and friends who lost their loved ones," he said. "As close partners the fight against terrorism is a joint one."