Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը Գազայի հիվանդանոցի վրա հարձակումը ցեղասպանություն է որակել
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը դատապարտել է Գազայի Ալ-Ահլի հիվանդանոցի վրա հարձակումը և այն անվանել ցեղասպանություն՝ կատարվածի համար մեղադրելով Իսրայելին։ ՏԱՍՍը գրում է, որ այդ մասին հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը Քուվեյթի իր գործընկեր Սալեմ Աբդուլլահ ալ-Ջաբեր ալ-Սաբահի հետ հանդիպման արդյունքներով։
«Շնորհակալություն հայտնելով Քուվեյթին՝ ընթացիկ իրադարձությունների սկզբից ի վեր Պաղեստինին աջակցելու իր հաստատակամ դիրքորոշման համար, նա հայտարարեց, որ Սիոնիստական ռեժիմի հարձակումները Գազայի վրա պետք է անհապաղ դադարեցվեն, և անհրաժեշտ է սկսել մարդասիրական օգնություն ուղարկելը Գազայի ճնշված և պաշարված ժողովրդին»,-ասվում է Իրանի ԱԳՆ Telegram ալիքում հրապարակված հայտարարության մեջ՝ որը հրպարակվել է Սաուդյան Ջիդդա քաղաքում արտաքին կապերի գերատեսչությունների ղեկավարների մակարդակով կայացած Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) գործադիր կոմիտեի նիստից հետո:
Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը դատապարտել է «Գազայի հատվածում Ալ-Ահլի հիվանդանոցի վրա կատարված հարձակումը և այդ արարքը համարել ռազմական հանցագործություն և ցեղասպանություն»։ Աբդոլլահիանը նաև կոչ է արել ԻՀԿ-ի նիստում դիտարկել Գազայի հատվածի բնակիչներին վերաբնակեցնելու Իսրայելի փորձերը:

Глава МИД Ирана назвал удар по больнице в Газе геноцидом
Министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиан осудил удар по больнице Аль-Ахли в городе Газа и назвал это геноцидом, возложив ответственность за произошедшее на Израиль. Об этом сообщил МИД исламской республики по итогам его встречи со своим кувейтским коллегой Салемом Абдаллой аль-Джабером ас-Сабахом.Подробности приводит ТАСС
"Поблагодарив Кувейт за его твердую позицию в поддержку Палестины с начала нынешних событий, он заявил, что нападения сионистского режима (имеется в виду Израиля - прим. ТАСС) на Газу должны быть немедленно прекращены, необходимо начать отправку гуманитарной помощи угнетенному и осажденному народу Газы", - говорится в заявлении, опубликованном в Telegram-канале МИД Ирана по итогам встречи в саудовском городе Джидде, где в среду пройдет заседание исполнительного комитета Организации исламского сотрудничества (ОИС) на уровне глав внешнеполитических ведомств.
Глава МИД Ирана осудил "преступное нападение на больницу Аль-Ахли в секторе Газа, расценил этот акт как военное преступление и геноцид". Абдоллахиан также призвал рассмотреть попытки Израиля переселить жителей сектора Газа на заседании ОИС.
Ранее представитель министерства здравоохранения Палестинской национальной автономии заявил об ударе по медицинскому учреждению. Радикальное исламистское движение ХАМАС, которое контролирует сектор Газа, возложило ответственность на Израиль.