Անհասանելի թվացող երազանքն իրականություն է դարձել
Նախօրիեն մեկնարկել է Երևանյան միջազգային թատերական առաջին փառատոնը։ Փառատոնի կազմակերպիչն է Գ․ Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնը: Փառատոնի շրջանակում առաջին անգամ Հայաստան են ժամանում  այնպիսի հռչակավոր թատրոններ, ինչպիսիք են՝ փարիզյան Օդեոնը, Սանկտ Պետերբուրգի Ալեքսանդրինյան թատրոնը։ Փառատոնը հյուրընկալելու է թատրոններ ԱՄՆ-ից, Լեհաստանից, Վրաստանից և, իհարկե, Հայաստանից։
ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանության Մշակույթի և համագործակցության հարցերով խորհրդական, Հայաստանի ֆրանսիական ինստիտուտի տնօրեն Գիյոմ Նարժոլեն ասուլիսում ասաց, որ մեկուկես տարվա քննարկումներից հետո իրենց երազանքն իրականություն է դառնում. հոկտեմբերի 22-ին Հայաստանում առաջին անգամ հանդես կգա փարիզյան Օդեոն - Եվրոպայի թատրոնը «Ուրախության օրեր» ներկայացմամբ։  Խոսքը նորվեգացի դրամատուրգ Առնե Լյուգրեի ստեղծագործության մասին է՝ հայտնի թատերական ռեժիսոր և բեմադրիչ, թատրոնի տնօրեն  Ստեֆան Բրոնշվեյգի բեմադրությամբ։
«Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունը Երևան է հրավիրել շատ հայտնի թատրոն՝ մասնակցելու Երևանյան միջազգային թատրեական փառատոնին, հանրությանը ներկայացնելու իր նոր «Ուրախության օրեր» բեմադրությունը։
Այդ նախագիծը գալիս է մի հանդիպումից, որը տեղի է ունեցել մոտավորապես 1,5 տարի առաջ, երբ հանդիպել են Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրեն Վարդան Մկրտչյանն ու Ստեֆան Բրոնշվեյգը։ Խոսել են ու որոշել, որ Հայաստանում ֆրանսիական թատրոնը ներկայացումով հանդես գա։ Դրա համար ևս մեկ անգամ ուզում եմ ասել՝ մեր երազանքն իրականացավ»,- ասաց  Գիյոմ Նարժոլեն։
Նա ընդգծեց, որ սա Երևանի, Հայաստանի համար շատ կարևոր իրադարձություն է, առաջին փառատոն և առաջին անգամ Ֆրանսիայի, Եվրոպայի շատ հայտնի թատրոն գալիս է Հայաստան՝ ցուցադրելու նոր ներկայացում։
Նրա ներկայացմամբ, Օդեոն-Եվրոպայի թատրոնը Ֆրանսիայի հինգ ազգային թատրոններից մեկն է, որը հայտնի է իր բազմազան ու բարձրորակ ծրագրերով ոչ միայն Ֆրանսիայում, նաև Եվրոպայում ու ողջ աշխարհում, հիմա նաև Հայաստանում։
Գիյոմ Նարժոլեն ուրախությամբ փաստեց, որ այս նախագիծն իրենց և Սունդուկյանի անվան թատրոնի համագործակցության արդյունքն է, վստահ է, որ առաջիկայում միասին տարբեր ծրագրեր են իրականացրելու։
Ասուլիսին ներկա Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրեն Վարդան Մկրտչյանը նույնպես հույս հայտնեց, որ այս համագործակցությունը կշարունակվի։
«Իհարկե, մեզ համար երազանք էր, մի փոքր նույնիսկ  անհասանելի՝ փարիզյան, ընդհանրապես եվրոպական առաջատար թատրոն հրավիրել անմիջապես առաջին փառատոնին։ Սա պատմական իրադարձություն է, պատմություն հայ թատրոնի համար և շատ հարուստ մի էջ ենք բացում սրանով»,- ասաց նա։
Վ.Մկրտչյանի խոսքով, պետք է բացել դռներն աշխարհի լավագույն ռեժիսորների առաջ, փորձել նրանց բերել  Հայաստան, ավելի մոտիկից ծանոթանալ այդ մտածողություններին, աշխատել նրանց հետ։
«Ուրախության օրեր» ներկայացումը հայտնի ժամանակակից դրամատուրգ Առնե Լյուգրեի պիեսի հիման վրա ստեղծված թատերական մի փորձ է՝ տոգորված հուզական ու նրբագեղ բազում ակնթարթներով, Ստեֆան Բրոնշվեյգի փայլուն ու հղկված մատուցմամբ։ Այս ստեղծագործությունը հույսի մի շող է երբեմն մռայլ ու տխուր աշխարհում, որտեղ երկյուղների հիմքում մարդկային հարաբերություններն են։
Ասուլիսում ներկայացվեց  Փարիզի Օդեոն - Եվրոպայի թատրոնի տնօրեն Ստեֆան Բրոնշվեյգ տեսաուղերձը, ով օրերս կգա Հայաստան, որտեղ նա նշում է, որ ներկայացման վերնագիրը կարող է մի փոքր պարադոքսալ թվալ. շուրջբոլորը ողբեգություններ են, սուգ, տները կորցրած ու անհետ կորած մարդիկ և այս ներկայացումը հենց դժվարությունները հաղթահարելու մասին է։
«Մեր կյանքի անկայունությունների, մարդկային հարաբերությունների մասին է։ Հուսով եմ, որ այն մեծապես կհուզի հայ հանդիսատեսին»,- ասում է ռեժիսորը։

Накануне стартовал первый Ереванский международный театральный фестиваль. Организатор фестиваля – Национальный академический театр имени Габриела Сундукяна. В рамках фестиваля впервые в Армению прибывают труппы таких известных театров, как парижский «Одеон» и петербургский Александринский театр. В фестивале примут участие театры из США, Польши, Грузии и, конечно же, Армении.
Советник Посольства Франции в Армении по вопросам культуры и сотрудничества, директор Французского института Армении Гийом Наржоле на пресс-конференции рассказал, что после полутора лет обсуждений их мечта сбывается: 22 октября в Армении впервые выступит парижский «Одеон» – «Театр Европы», представив спектакль «Дни радости» (Time for Joy). Речь идет о произведении норвежского драматурга Арне Люгре (Arne Lygre) в постановке известного театрального режиссера и постановщика Стефана Брауншвейга.
«Посольство Франции в Армении пригласило в Ереван очень известный театр для участия в Ереванском международном театральном фестивале, представить публике свою новую постановку "Дни радости".
Этот проект возник из встречи, которая произошла примерно полтора года назад: когда встретились директор Национального академического театра имени Сундукяна Вардан Мкртчян и Стефан Брауншвейг. Они поговорили и решили, что французский театр представит в Армении спектакль. Поэтому я хочу еще раз сказать, что наша мечта сбылась», – отметил Гийом Наржоле.
Он подчеркнул, что это очень важное событие для Еревана, Армении, первый такой фестиваль, когда впервые в Армению приезжает труппа очень известного во Франции и Европе театра, чтобы показать новый спектакль.
По его словам, получивший звание «театра Европы» театр «Одеон» – один из пяти национальных театров Франции, который своими разнообразными и качественными программами известен не только во Франции, но и в Европе и во всем мире, а теперь и в Армении.
Гийом Наржоле с радостью констатировал, что этот проект является результатом сотрудничества их сотрудничества с театром имени Сундукяна, выразил уверенность, что в ближайшем будущем они вместе воплотят в жизнь различные проекты.
Директор Национального академического театра имени Г.Сундукяна Вардан Мкртчян также выразил надежду, что это сотрудничество продолжится.
«Конечно, для нас это была мечта, немного даже недостижимая – пригласить на первый фестиваль ведущий парижский театр. Это историческое событие, история для армянского театра, и мы открываем этим очень богатую страницу», – сказал он.
По мнению В.Мкртчяна, необходимо открыть двери лучшим мировым режиссерам, постараться привезти их в Армению, ближе познакомиться с их мышлением, поработать с ними.
Спектакль «Дни радости» – это театральная постановка, созданная на основе пьесы известного современного драматурга Арне Люгре, наполненная множеством эмоциональных и элегантных моментов, в блестящей и отточенной подаче Стефана Брауншвейга. Это произведение – луч надежды в порой мрачном и печальном мире, где в основе страхов лежат человеческие отношения.
На пресс-конференции было представлено видеообращение директора парижского театра «Одеон» Стефана Брауншвейга, который в ближайшие дни прибудет в Армению. В обращении он отмечает, что название спектакля может показаться несколько парадоксальным: кругом трагедии, траур, потерянные дома и пропавшие без вести люди, но этот спектакль – именно о преодолении трудностей.
«Речь идет о тревогах в нашей жизни, человеческих отношениях. Надеюсь, что это вызовет большой интерес у армянского зрителя», – говорит режиссер.