Արցախից բռնի տեղահանված 32 անձի վիճակը դեռ ծանր է, 9-ինը՝ ծայրահեղ ծանր
Հայաստանի տարբեր բուժհաստատություններում իր բուժումը շարունակում է Արցախի Հանրապետությունից բռնի տեղահանված  180 անձ, 32-ի վիճակը ծանր է, 9-ինը՝ ծայրահեղ ծանր։ Կառավարությունում ճեպազրույցի ժամանակ ասաց Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը։
Վերջին շաբաթվա ընթացքում 75 բուժառու դուրս է գրվել, բայց շարունակում են գտնվել բժիշկների  հսկողության ներքո։
Ամբուլատորիաներում և պոլիկլինիկաներում  արդեն իսկ կցագրվել է 35 հազար 550 անձ։
«Սա վկայում է  այն մասին, որ մարդիկ արդեն որոշակիորեն տեղորոշվել են, իրենց վարձակալած բնակարաների և բնակվելու վայրերի հասցեները հստակեցրել, արդեն իսկ անցել են հաջորդող գործողություններին»,- ասաց նա։
Ն.Բաղդասարյանն ասաց, որ բռնի տեղահանված 560 բուժաշխատողի հայտ են ստացել։Նա  հիշեցրեց, որ առողջապահության նախարարությունն իրականանցում է վերապատրաստման  գործընթաց պետական պատվերի շրջանակներում, 300 անձ արդեն այս գործընթացն  անցել է, որպեսզի չբավարարող կրեդիտները լրացնեն և աշխատանքի անցնեն տարբեր բուժհաստատությունների։

Состояние 32 вынужденных переселенцев из Арцаха оценивается как тяжелое, состояние 9 – как крайне тяжелое
18:24 18/10/2023
В различных медцентрах Армении лечение продолжают 180 вынужденных переселенцев из Арцаха, состояние 32 из них – тяжелое, 9 – крайне тяжелое. Об этом в ходе брифинга сообщила пресс-секретарь премьер-министра Никола Пашиняна – Назели Багдасарян.
За последнюю неделю из больницы выписались 75 пациентов, но продолжают оставаться под наблюдением врачей.
На учете в поликлиниках уже зарегистрировано 35 тысяч 550 человек.
«Это свидетельствует о том, что люди нашли квартиры и зарегистрировались по месту жительства, перейдя к последующим действиям», – отметила она.
Н. Багдасарян отметила, что к ним поступили заявления от 560 вынужденно переселенных медицинских работников.
Она напомнила, что министерство здравоохранения РА осуществляет процесс переквалификации в рамках госзаказа, 300 лиц уже прошли этот процесс, чтобы восполнить недостающие кредиты и перейти к работе в различные медучреждения.