Բայդենը ժամանեց Իսրայել
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը քիչ առաջ ժամանել Իսրայելի մայրաքաղաք Թել Ավիվ։ Այս մասին գրում են միջազգային ԶԼՄ-ները՝ այցը որակելով որպես «արտասովոր բարձր խաղադրույքներով ճամփորդություն»։
Բայդենի այցը տեղի է ունենում Գազայի հատվածում Իսրայելի կողմից հիվանդանոցը պայթեցնելուց հետո, որին հաջորդել են բողոքի ակցիաներ։
Պայթյունը նշանավորում է ՀԱՄԱՍ-ի հետ Իսրայելի պատերազմի վտանգավոր նոր փուլը, որը սպառնում է տարածվել տարածաշրջանում:
Իր այցով Բայդենը ձգտում է հավատարիմ աջակցություն ցուցաբերել Իսրայելին, քանի որ այն աշխատում է Համասի վերացման ուղղությամբ՝ միաժամանակ ճնշում գործադրելով Գազայում մարդասիրական տառապանքը թեթևացնելու ուղղությամբ։

Президент США Джо Байден в среду прибыл в Израиль, сообщает Associated Press.
Как передает Интерфакс, самолет американского лидера приземлился в международном аэропорту имени Бен-Гуриона близ Тель-Авива.
По данным Reuters, его встретили премьер-министр Биньямин Нетаньяху и президент Ицхак Герцог, они «коротко переговорили».
Ранее планировалось, что Байден также посетит Иорданию, однако после отмены саммита с лидерами ряда арабских стран в Аммане он от этой идеи отказался.
Накануне госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, что визит Байдена призван продемонстрировать поддержку Израиля.
Ожидается, что Байден в ходе визита в Израиль встретится с премьер-министром Биньямином Нетаньяху и другими израильскими чиновниками.