Իսրայելի և Պաղեստինի պատերազմի հետևանքով ավելի քան 300 հազար երեխա լքել է իր տունը
Պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության սրման սկսվելուց ի վեր ավելի քան 300 հազար երեխա ստիպված է եղել լքել իր տունը: Այս մասին հայտարարել Է ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) գործադիր տնօրեն Քեթրին Ռասելը:
«Ընդամենը 11 օրվա ընթացքում ողբերգականորեն զոհվեցին հարյուրավոր երեխաներ։ Հազարավոր մարդիկ վիրավորվել են, և ավելի քան 300 հազար երեխաներ ստիպված են եղել լքել իրենց տները», - ասվում է Ռասելի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել Է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի պաշտոնական կայքում:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 7-ի առավոտյան Իսրայելը Գազայի հատվածից աննախադեպ մասշտաբներով հրթիռային հարձակման է ենթարկվել պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման ռազմական թևի հայտարարած «Ալ Աքսայի ջրհեղեղ» գործողության շրջանակներում: Բացի այդ, զանգվածային հրթիռային հարվածներից հետո կազմակերպության զինյալները ներխուժել են Իսրայելի հարավում գտնվող սահմանամերձ շրջաններ։ Ի պատասխան՝ Իսրայելի պաշտպանության բանակը Գազայի հատվածում սկսել է «երկաթե թրեր» գործողությունը ՀԱՄԱՍ-ի դեմ:
Գազայի հատվածում զոհերի թիվը հասել է մոտ երեք հազարի, իսկ Իսրայելի զոհված բնակիչները գերազանցել են հազարը, մի քանի հազար իսրայելցիներ և պաղեստինցիներ վիրավորվել են: Հաղորդվում է մի քանի զոհված և անհետ կորած ռուսաստանցիների, ինչպես նաև այլ երկրների քաղաքացիների մասին: Տարբեր տվյալներով ՝ ՀԱՄԱՍ-ի գերության մեջ կարող է գտնվել մոտ 150 իսրայելցի։ Շարժումը հայտարարել է, որ Գազայի հատվածում մոտ 200-250 գերի կա ։

ЮНИСЕФ: более 300 тыс. детей были вынуждены покинуть свои дома с момента обострения палестино-израильского конфликта
10:37 18/10/2023
Сотни детей погибли, более 300 тыс. детей были вынуждены покинуть свои дома с момента очередного обострения 7 октября палестино-израильского конфликта. Как передает ТАСС, об этом заявила во вторник исполнительный директор Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) Кэтрин Рассел.
"Всего за 11 дней сотни детей трагически погибли, не считая сегодняшних смертей (после удара по больнице в секторе Газа - прим. ТАСС), и еще тысячи получили ранения, и более 300 тыс. детей были вынуждены покинуть свои дома", - говорится в заявлении Рассел, опубликованном на сайте ЮНИСЕФ.
"Каждый ребенок заслуживает мира", - отметила она.