Ադրբեջանի հարցերով փորձագետ, հասարակական գործիչ Արմինե Ադիբեկյանի դեմ հարուցված քրեական վարույթի գործոբ դատական նիստը հհետաձգվեց։
Անվտանգության հարցերով փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը դատարանից հայտնում է.
«Չնայած անձրևին, մոտ 15 հոգով դատարանի մոտ ենք, որտեղ Արմինե Ադիբեկյանի դատն է: (Որոշում են՝ կալանավորեն, թե ոչ):
Ասացին տեղ չկա դահլիճում, մի քանիսին ներս թողեցին, մյուսներս կանգնած ենք նախամուտքում»։
Ադիբեկյանի պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանն այսօր ավելի վաղ գրել էր.
«Շատ տրամաբանական է, որ «Գեբելսի գործով» առաջին դատական նիստը տեղի է ունենալու զզվելի եղանակային պայմաններում։ Մարդ է՞լ 80 տարի առաջ մեռնի, բայց մինչև հիմա վատություն անի մարդկանց»։
Արմինե Ադիբեկյանի նկատմամբ հարուցվել է քրեական հետապնդում «բռնության կոչի» հոդվածով։
Ադիբեկյանի մեղադրանքի փաստական հիմքը 2022թ. սեպտեմբերին կատարված հետևյալ ֆեյսբուքյան գրառումն է. «Եթե Փաշինյանը չդիմի Հիտլերի վերջին քայլին, ապա նրան սպասում է Գեբելսի ճակատագիրը»։

Судебное заседание по делу Армине Адибекян перенесено
Судебное заседание по уголовному производству, возбужденному в отношении эксперта по вопросам Азербайджана, общественного деятеля Армине Адибекян, перенесено.
Эксперт по вопросам безопасности Карен Вртанесян из зала суда сообщал:
«Несмотря на дождь, мы, человек 15, собрались у суда, где проходит суд по делу Армине Адибекян (решают, арестовывать или нет).
Сказали – в зале нет мест, нескольких впустили, мы с остальными ждем у входа».
В отношении общественного деятеля Армине Адибекян возбуждено уголовное преследование по статье «призывы к насилию».
Фактическим поводом для возбуждения уголовного дела послужила следующая запись, сделанная в Facebook более года назад: «Если Пашинян не прибегнет к последнему шагу Гитлера, то его ждет судьба Геббельса».