Գլազգոյի թանգարանից անհետացել է Ռոդենի աշխատանքը
Ֆրանսիացի քանդակագործ Օգյուստ Ռոդենի  աշխատանքը, որը «Կալեի քաղաքացիները» քանդակագործական խմբի մաս է, ներկա պահին «չի գտնվում» Գլազգոյի արվեստի հավաքածուներում: artguinde.com-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասել է  Գլազգոյի թանգարանի ներկայացուցիչը։
Ինչպես պարզվում է, 1901 թվականին Գլազգոյի թանգարանների կողմից գնված աշխատանքը բացակայում էր 1949 թվականից, երբ այն ցուցադրվում էր Քելվինգրով այգում։ Ըստ Ռոդենի կոմիտեի, որը նկարչի աշխատանքների կատալոգն է վարում ամբողջ աշխարհում, երկու մետրանոց քանդակը ներկայացնում է Ժան դ'Էրային:
Ռոդենի կոմիտեի տնօրեն Ժերոմ լը Բլենն ասել է, որ անհետացումը «ափսոսանք է պատճառում, բայց պետք է դիտարկել ժամանակի համատեքստում», քանի որ 1940-ականներին գիպսային աշխատանքների նկատմամբ քիչ հետաքրքրություն կար: Նրա գնահատմամբ, քանդակն այսօր արժե մոտ 3,5 միլիոն եվրո։ Ըստ Times-ի ձեռք բերված տեղեկատվության՝ շոտլանդական թանգարանները չեն կարողանում գտնել մոտ 1750 իր, այդ թվում՝ շոտլանդացի թագուհու Մարիի հետ կապված ոսկե մետաղադրամներ։

Из Музея Глазго пропала работа Родена
По словам представителя Музея Глазго, работа Огюста Родена, входящая в скульптурную группу «Граждане Кале», в настоящее время «не находится» в художественных коллекциях Глазго. Об этом пишет artguide со ссылкой на The Guardian.
Как оказалось, работа, купленная музеями Глазго в 1901 году, пропала еще в 1949 году, когда была выставлена в парке Келвингроув. По данным Комитета Родена, который ведет каталог произведений художника по всему миру, двухметровая скульптура представляет Жана д’Эра.
Директор Комитета Родена Жером ле Бле заявил, что исчезновение «достойно сожаления, но его следует рассматривать в контексте времени», поскольку в 1940-е годы гипсовые работы не вызывали особого интереса. По его оценкам, сегодня стоимость скульптуры составляет около €3,5 млн. Согласно информации, полученной Times, шотландские музеи не могут найти около 1750 предметов, в том числе золотые монеты, связанные с королевой Шотландии Марией Стюарт.