Ձերբակալել են  «Ազատություն» ռկ-ի լրագրողին
Ռուսաստանի Կազան քաղաքում ձերբակալվել է «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրող Ալսու Կուրմաշևան։ «Ազատություն» ռկ-ի հայաստանյան խմբագրությունը տեղեկացնում է, որ Կուրմաշևային կալանավորել են հոկտեմբերի 18-ին, նրան մեղադրանք է առաջադրվել որպես օտարերկրյա գործակալ չգրանցվելու համար, որը նախատեսում է առավելագույնը հինգ տարվա ազատազրկում:
Պրահայում բնակվող «Ազատություն» ռադիոկայանի թաթար-բաշկիրական ծառայության լրագրողը, ով ունի ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի երկքաղաքացիություն, Ռուսաստան էր մեկնել մայիսին:
Նա ժամանակավորապես կալանավորվել է հունիսի 2-ին Կազանի օդանավակայանում վերադարձի թռիչքին սպասելիս, որտեղ առգրավել են նրա ամերիկյան և ռուսական անձնագրերը և դրանից հետո չի կարողացել հեռանալ Ռուսաստանից։
Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեն «կեղծ» է անվանել Կուրմաշևային առաջադրված մեղադրանքը և կոչ է արել Ռուսաստանի իշխանություններին անհապաղ ազատ արձակել նրան։

Радио «Свободная Европа/Свобода» осудило задержание своей сотрудницы в России
18 октября власти Казани (Россия) задержали Алсу Курмашеву, редактора татаро-башкирской службы Радио «Свободная Европа»/Радио «Свобода» (RFE/RL). Курмашевой предъявлено обвинение в отказе зарегистрироваться в качестве иностранного агента. Максимальное наказание по этому обвинению - пять лет лишения свободы, передает русская служба «Голоса Америки».
«Алсу - уважаемая всеми коллега, в семье она верная жена и заботливая мать двоих детей», - заявил исполняющий обязанности президента Радио «Свободная Европа/Свобода» Джеффри Гедмин.
«Ее необходимо освободить, чтобы она могла немедленно вернуться к своей семье», - добавил он.
Курмашева - гражданка США и России, проживает в Праге (Чехия) со своим мужем и детьми.
20 мая Курмашева отправилась в Россию по семейным обстоятельствам. 2 июня она была временно задержана в ожидании обратного рейса. Власти аэропорта г. Казани конфисковали у Курмашевой американский и российский паспорта. Впоследствии она была оштрафована за то, что не зарегистрировала свой американский паспорт в российских органах власти. Она ждала возвращения своих паспортов, когда 18 октября ей было предъявлено новое обвинение.