Հայտնի երաժիշտ, «Գորկի պարկ» և «Ծաղիկներ» խմբերի հիմնադիր Ստաս Նամինի որդին և զոքանչը դաժանաբար սպանվել են Մոսկվայի մարզում իրենց սեփական տանը։ «СтарХит»-ը գրում է, որ իրավապահ մարմինների աշխատակիցներն արդեն կալանավորել են սպանության մեջ կասկածվողին։
Ըստ տեղեկությունների, սպանության մեջ մեղադրվում է 71-ամյա երաժշտի խորթ որդին՝ Ռոման Միկոյանի (Նամինի երրորդ կնոջ որդին՝ առաջին ամուսնությունից)։
Աղբյուրի տեղեկություններով, տղամարդը սառնասրտորեն վարվել է եղբոր՝ Արտյոմ Միկոյանի և Ստաս Նամինի տարեց զոքանչի՝ Պոլինա Տկաչենկոյի հետ, որից հետո ոստիկանություն է կանչել։
Մոսկվայի մարզի դատախազությունը մեկնաբանել է տեղի ունեցածը. «Հարուցվել է քրեական գործ ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 105-րդ հոդվածով (երկու անձի սպանություն)։ Հետաքննության տվյալներով, 2023 թվականի հոկտեմբերի 19-ի գիշերը Կրյուկովո գյուղի առանձնատանը հայտնաբերվել են 1938 թվականին ծնված կնոջ և նրա 30-ամյա թոռան դիերը։ Իրավապահները բերման են ենթարկել հանցագործության մեջ կասկածվողին։ Առաջիկայում դատարանը դատախազության մասնակցությամբ կքննի նրա նկատմամբ խափանման միջոց ընտրելու հարցը»։
Վարկածներից մեկի համաձայն, սպանության պատճառը գույքային վեճն էր։ Նախ Ռոմանը վիճաբանել է Պոլինա Տկաչենկոյի հետ, ապա զանգահարել Արտյոմին, ով ժամանել է դեպքի վայր։ Արդյունքում եղբայրների միջև կոնֆլիկտ է սկսվել։
Ի դեպ, ժամանակին Ստաս Նամինը ջերմորեն է խոսել խորթ որդու մասին՝ նշելով, որ փոխարինել է հորը։ «Ռոմանը Գալինայի որդին է իր առաջին ամուսնությունից։ Բայց նրա հայրը, ինձ համար անհայտ պատճառներով, երբեք չհայտնվեց Ռոմայի կյանքում: Դե, Աստված նրա հետ: Ես ամուսնացա նրա մոր հետ, երբ նա մեկ տարեկան էր, սա իմ երեխան է, և նա այլ հայր չունի»,- «7 Дней»-ին տված հարցազրույցում ասել է երաժիշտը։
Ռուս երաժիշտ, կոմպոզիտոր և պրոդյուսեր Ստաս Նամինը, իսկական անունը՝ Անաստաս Ալեքսեևիչ Միկոյան, ծնվել է 1951 թվականի նոյեմբերի 8-ին Մոսկվայում։ Նրա պապը՝ Անաստաս Միկոյանը, ԽՍՀՄ-ում հայտնի քաղաքական և պետական գործիչ էր։ Պապիկի եղբայրը՝ Արտյեմ Միկոյանը, հայտնի ավիակոնստրուկտոր է, ՄԻԳ ռազմական օդանավերի ստեղծողը։ Հայրը գեներալ-լեյտենանտ էր, վաստակավոր ռազմական օդաչու։ Մայրը՝ Նամի Միկոյանը (Արուտյուրնովա), ավարտել է կոնսերվատորիան։
Իր որդու՝ ռեժիսոր և օպերատոր Արտյոմի հետ Նամինը ստեղծել է «Հայաստանի հնագույն տաճարները» (2016) վավերագրական ֆիլմերը Հայաստանի պատմության և մշակույթի մասին և «Զրույց անհայտի հետ» (2016)՝ վերջին հարցազրույցը քանդակագործ Էռնստ Նեյզվեստնիի հետ։

СМИ: Подозреваемым в убийстве сына и тещи Стаса Намина стал его пасынок
Тещу и сына известного рок-музыканта Стаса Намина жестоко убили в собственном коттедже в Подмосковье. Правоохранители уже задержали подозреваемого в страшном преступлении, пишет «СтарХит»
Согласно информации, в убийстве обвиняется пасынок 71-летнего музыканта Роман Микоян (сын третьей жены Намина от первого брака, — прим. «СтарХита»).
Как сообщает источник, мужчина хладнокровно расправился с братом Артемом Микояном, пожилой тещей Стаса Намина Полиной Ткаченко, после чего вызвал полицию.
В прокуратуре Подмосковья прокомментировали произошедшее. Заведено уголовное дело.
«Истринская городская прокуратура взяла под контроль ход и результаты расследования уголовного дела, возбужденного следственным органом по п. „а“ ч. 2 ст. 105 УК РФ (убийство двух лиц). По данным следствия, в ночное время 19 октября 2023 года в частном доме в деревне Крюково обнаружены трупы женщины 1938 года рождения и ее 30-летнего внука. Подозреваемый в совершении преступления задержан сотрудниками правоохранительных органов. В ближайшее время суд с участием прокуратуры рассмотрит вопрос об избрании ему меры пресечения», — подчеркнули в ведомстве.
По одной из версий, причиной расправы стали имущественные спорты. Сначала Роман повздорил с Полиной Ткаченко и на эмоциях нанес ей увечья, затем позвонил Артему, который приехал на место происшествия. В итоге между братьями разгорелся конфликт.
К слову, в свое время Стас Намин тепло отзывался о пасынке, отмечая, что заменил ему папу. «Роман — Галин сын от первого брака. Но его отец по непонятным мне причинам никогда не появлялся в жизни Ромы. Ну да Бог с ним. Я женился на его матери, когда ему исполнился год, это мой ребенок, и другого отца у него нет», — рассказывал музыкант в интервью «7 Дней».
Как известно, российский музыкант, композитор и продюсер Стас Намин, настоящее имя Анастас Алексеевич Микоян, родился 8 ноября 1951 года в Москве. Его дед, Анастас Микоян, был известным политическим и государственным деятелем в СССР. Родной брат деда Артем Микоян – известный авиаконструктор, создатель самолета МиГ. Отец был генерал-лейтенантом, заслуженным военным летчиком. Мать, Нами Микоян (Арутюрнова), окончила консерваторию и аспирантуру по классу фортепиано и теории музыки, историк-музыковед.
Со своим сыном Артемом, режиссером и оператором, Намин создал документальные фильмы «Древние храмы Армении» (2016) об истории и культуре Армении и "Разговор с Неизвестным" (2016) – последнее интервью скульптора Эрнста Неизвестного.