ԼՂ-ում մնացած որոշ մարդիկ փոխադրամիջոց են խնդրում՝ հեռանալու համար. ԿԽՄԿ
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն տեսանյութ է հրապարակել՝ ներկայացնելով թե ինչպես են իրականացվում Արցախի Հանրապետությունում մնացած սակավաթիվ բնակիչների որոնումները՝ նրանց օգնելու համար։ Որոնողական աշխատանքների արդյունքում նոր անձանց են գտնում:
«Քիչ թվով մարդիկ մնում են իրենց տներում կա՛մ իրենց ընտրությամբ, կա՛մ այն պատճառով, որ չեն կարողացել հեռանալ: Ոմանց անհրաժեշտ է բժշկական օգնություն, սնունդ և ջուր: Մյուսները օգնություն են խնդրում հարազատների հետ կապ հաստատելու կամ էլ հեռանալու համար փոխադրամիջոց ստանալու նպատակով։
Տները, խանութներն ու գրասենյակները մնացել են լքված, իսկ փողոցներում կարելի է տեսնել բազմաթիվ շներ ու կատուներ»,- հայտնել են ԿԽՄԿ-ից:
Նշվում է, որ ԿԽՄԿ-ի թիմին մոտեցել է մի տղամարդ, ով ապրում է իր 92-ամյա հոր հետ շատ հեռավոր լեռնային համայնքում: Նա տեղյակ չէր, որ այդքան մարդ լքել է շրջանը, քանի որ նա մի քանի շաբաթ է տարածքը հոսանքազրկված է, առանց հեռուստացույցի կամ ռադիոյի է։
«Հեռվից տեսա, որ եկել եք։ Գնում էի ջուր հավաքելու և տեսա, որ դուք այնտեղ եք։ Երբ մարդիկ փախչում էին, ես չէի կարող հեռանալ հորս հետ, քանի որ նա շատ ծեր մարդ է։ Փառք Աստծո, որ եկաք, տեսանք, տեղեկություն ստացանք, թե ինչ է կատարվում այս պահին»,- ԿԽՄԿ թիմի հետ զրույցում ասել է Ահարոն Ղազարյանը։

ICRC teams continue search for signs of life in Artsakh
ICRC teams are visiting communities in Artsakh (Nagorno-Karabakh) in their search to provide help to people after the huge exodus which followed the recent escalation of hostilities, the organization reported on Thursday.
"A small number of people remain in their homes, either by choice or because they were unable to leave by themselves. Some require medical help or food and water. Others are requesting assistance in contacting loved ones or securing transport to leave. Our teams have also assisted in the careful removal of people who have died, onwards to mortuary facilities for appropriate and dignified care," it said.
“We’ve got winter coming. I know from personal experience that the winters here are very harsh,” said Chris Poole, a weapons contamination expert working with the ICRC.
“Time is of the essence. We need to get into these areas, with the necessary expertise, with the necessary materials.”
Teams in the city are in contact with a small number of residents who remain in their homes and we are constantly finding new individuals. Homes, shops and offices have been left abandoned and many dogs and cats can be seen in the streets, ICRC added.