ԼՂ-ում մնացած որոշ մարդիկ փոխադրամիջոց են խնդրում՝ հեռանալու համար. ԿԽՄԿ
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն տեսանյութ է հրապարակել՝ ներկայացնելով թե ինչպես են իրականացվում Արցախի Հանրապետությունում մնացած սակավաթիվ բնակիչների որոնումները՝ նրանց օգնելու համար։ Որոնողական աշխատանքների արդյունքում նոր անձանց են գտնում:
«Քիչ թվով մարդիկ մնում են իրենց տներում կա՛մ իրենց ընտրությամբ, կա՛մ այն պատճառով, որ չեն կարողացել հեռանալ: Ոմանց անհրաժեշտ է բժշկական օգնություն, սնունդ և ջուր: Մյուսները օգնություն են խնդրում հարազատների հետ կապ հաստատելու կամ էլ հեռանալու համար փոխադրամիջոց ստանալու նպատակով։
Տները, խանութներն ու գրասենյակները մնացել են լքված, իսկ փողոցներում կարելի է տեսնել բազմաթիվ շներ ու կատուներ»,- հայտնել են ԿԽՄԿ-ից:
Նշվում է, որ ԿԽՄԿ-ի թիմին մոտեցել է մի տղամարդ, ով ապրում է իր 92-ամյա հոր հետ շատ հեռավոր լեռնային համայնքում: Նա տեղյակ չէր, որ այդքան մարդ լքել է շրջանը, քանի որ նա մի քանի շաբաթ է տարածքը հոսանքազրկված է, առանց հեռուստացույցի կամ ռադիոյի է։
«Հեռվից տեսա, որ եկել եք։ Գնում էի ջուր հավաքելու և տեսա, որ դուք այնտեղ եք։ Երբ մարդիկ փախչում էին, ես չէի կարող հեռանալ հորս հետ, քանի որ նա շատ ծեր մարդ է։ Փառք Աստծո, որ եկաք, տեսանք, տեղեկություն ստացանք, թե ինչ է կատարվում այս պահին»,- ԿԽՄԿ թիմի հետ զրույցում ասել է Ահարոն Ղազարյանը։

Представители МККК оказывают помощь оставшимся в Нагорном Карабахе людям
Международный комитет Красного Креста (МККК) обнародовал видеозапись, представив, как осуществляются поиски жителей, оставшихся в Республике Арцах для оказания помощи. По итогам поисковых работ находят новых граждан.
«Небольшое число людей остаются в своих домах либо по собственному выбору, либо поскольку не могут покинуть их. Некоторым нужна медицинская помощь, еда и вода. Другие просят помочь связаться с родственниками или найти транспорт для отъезда.
Дома, магазины и офисы остались покинутыми, а на улицах можно увидеть множество собак и кошек», – сообщают из МККК.
Отмечается, что к команде МККК подошел мужчина, который живет со своим 92-летним отцом в отдаленной горной местности. Он не был в курсе, что столько людей покинули Арцах, поскольку их местность уже несколько недель обесточена, и мужчина остался без средств связи.
«Издалека заметил вас. Шел, чтобы набрать воды и увидел, что вы находитесь здесь. Когда люди бежали, мне не удалось уехать с отцом, поскольку он очень пожилой человек. Слава Богу, что вы приехали, и мы получили сведения о происходящем», – сказал в беседе с представителями МККК Агарон Казарян.