Թաթոյանն արձագանքեց Ադրբեջանի ցինիկ ու սանձարձակ հայտարարություններին
Ադրբեջանցիներն ուժերը կենտրոնացրել էին Ստեփանակերտի, Ասկերանի, Մարտունու ու Մարտակերտի վրա այնպես, որ դրանք միմյանցից մեկուսացնեն, ընդհանրապես կապը կորի։ Լրագրողների հետ այսօրվա հանդիպմանը հայտարարեց Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի տնօրեն Արման Թաթոյանը։
Նրա խոսքով, Մարտակերտի վրա միաժամանակ հարձակվել են չորս ուղղությամբ, ինչը ռազմավարական նշանակություն է ունեցել, ճանապարհները փակել են, որպեսզի մարդիկ ստիպված լքեն իրենց տները։
«Նարշտար բնակավայրից առաջացել են՝ նպատակ ունենալով հասնել Խաչենի կամուրջ։ Հետագայում աջ հատվածից սկսել են առաջխաղացումն ու հասել Խաչենի կամուրջ»,-քարտեզի վրա մանրամասներ հրապարակեց Թաթոյանը՝ ընդգծելով կամուրջի կարևորությունը, այն համեմատելով սենյակի միակ դռան հետ։
Նրա խոսքով, Մարտակերտը հատկապես իր վրա կրել է զինված հարձակման հեևանքները, շատ մարդիկ ունեցել են ընդամեը կես ժամ հեռանալու համար։
«Մարդիկ ոտաբոբիկ, չհասցնելով կոշիկ ու շոր վերցնել ստիպված են եղել լքել տները»,-ասաց նա։
Թաթոյանը նշեց՝ հարձակման ենթարկված մարտակերտցիներից շատերը նախ հասել են Գետավան, ապա վերադարձել են Վաղուհաս, ադրբեջանական զինված ուժերն արդեն այստեղից հարձակում են գործել, ինչից հետո մարդիկ կրկին գնացել են Գետավան, մի մասը՝ Հաթերք։
«Ընդ որում մենք Գետավանում ունենք տարեցի գերավարում։ Ադրբեջանական կողմն ասում է՝ էթնիկ զտում չենք արել, ցինիկ ու սանձարձակ կերպով ասում է, մարդիկ իրենց կամքով են դուրս եկել։ Ո՞նց են մարդիկ կամավոր կերպով դուրս եկել, երբ մենք հավաքագրել ենք ապացույցներ, երբ մարդը մի փոքր ուշ է դուրս եկել նրան սպանել են, գերեվարել են։ Սա կոչվում է կամավո՞ր դուրս գալ, և սա նրանք արել են նպատակադրված։ Գետավանում ունենք քաղաքացիական անձանց սպանության ու վիրավորման դեպքեր»,-ասաց նախկին ՄԻՊ-ը։

При нападении 19 сентября на Арцах Азербайджан сконцентрировал силы таким образом, чтобы отрезать населенные пункты Мартакерт, Аскеран, Мартуни и Степанакерт друг от друга, заявил глава «Фонда Татоян», экс-омбудсмен Армении Арман Татоян на пресс-конференции 20 октября, представляя результаты работы по установлению фактов.
По его словам, атака на Мартакерт происходила с четырех направлений, что имело стратегическое значение: были перерезаны дороги, чтобы люди вынужденно покинули свои дома.
Мартакерт в особенности остро столкнулся с последствиями азербайджанского нападения, у многих людей было всего 30 минут, чтобы покинуть свои дома и спастись.
«Люди были вынуждены покидать дома буквально босиком, не успев собрать одежду, взять необходимое», – сказал он.
Татоян отметил, что многие из подвергшихся нападению жителей Маркерта сперва бежали в Гетаван, затем вернулись в Вахуас, после того, как началось нападение азербайджанских сил, люди снова направились в Гетаван, часть – в Атерк.
«Более того, в Гетаване азербайджанцы пленили пожилого человека. Азербайджанская сторона открещивается от проведения этнических чисток, цинично и нагло заявляет, будто люди покинули свои дома по собственному желанию. Как можно говорить о добровольном уходе, когда мы собрали доказательства – если кто-то не успевал убежать, его убивали или брали в плен? Это называется добровольным уходом? Азербайджанцы добивались этого целенаправленно. В Гетаване есть случаи убийства и ранения мирных жителей», – заявил бывший омбудсмен.