Իսրայելն իր դիվանագետներին ժամանակավորապես հետ է կանչում Թուրքիայից
Գազայի հատվածում հիվանդանոցի հրթիռակոծումից հետո Թուրքիայում սկսվել են բողոքի ակցիաներ, որոնց մասնակցել են հարյուր հազարավոր ցուցարարներ։
Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ Իսրայելի կառավարությունը Թուրքիայից ժամանակավորապես հետ է կանչում իր դիվանագետներին, գրում է Էրմենիհաբերը։
Մինչ այդ Իսրայելի Ազգային անվտանգության խորհուրդը նախազգուշացում էր արել Թուրքիայում գտնվող Իսրայելի քաղաքացիներին, որպեսզի նրանք անհապաղ լքեն երկիրը։ Բացի այդ սահմանվել էր դեպի Թուրքիա ուղևորությունների համար նախազգուշացման ամենաբարձր մակարդակ։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայում անցակցվում են բողոքի ակցիաներ՝ ի պաշտպանություն Պաղեստինի, ինչպես նաև հայտարարվել է եռօրյա սուգ։

Israel has recalled its diplomats from Turkey as a security precaution, a source close to the dossier told AFP on Thursday, having already advised citizens to leave.
“It’s a temporary measure, which should be for the short term,” said the source, who refused to be quoted by name.
Israel’s National Security Council late on Tuesday called on all Israelis in Turkey to leave “as soon as possible”.
On Wednesday, its consulate in Istanbul said it was for their own safety given the growing “terrorist threats” against Israelis abroad.
The alert level had been raised to four, the highest level, a consular spokesperson told AFP.
On Tuesday night, following a deadly strike on a hospital in the Gaza Strip, protesters demonstrated outside the Istanbul consulate and the embassy in Ankara. Dozens were hurt in clashes between police and protesters outside the consulate.