Վրաստանը չի մասնակցում Թեհրանում այսօր կայանալիք «3+3» ձևաչափի հանդիպմանը
Վրաստանը չի մասնակցի այսօր Թեհրանում կայանալիք «3+3» ձևաչափի հանդիպմանը (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան, Իրան, Ռուսաստան և Թուրքիա)։
«Վրաստանը չի մասնակցում հանդիպմանը և երբեք չի մասնակցել (այս ձևաչափով)»,- հայտնել են Վրաստանի ԱԳՆ-ից։
eadaily.com-ը գրում է, որ Թբիլիսին մնում է միակ երկիրը, որը կտրականապես հրաժարվել է մասնակցել Թուրքիայի նախագահի նախաձեռնությամբ ստեղծված Ռուսաստանի մասնակցությամբ «Հարավային Կովկասում տևական խաղաղություն և կայունություն ապահովելու համար տարածաշրջանային համագործակցության նոր հարթակի» հանդիպումներին։
Ձևաչափում տեղ է պահպանվում Վրաստանի համար, հանդիպումը շարունակում է կրել «3+3» անվանումը, թեև դրան կմասնակցեն հինգ երկրների արտգործնախարարներ։

Грузия не примет участия во встрече формата «3+3»
Грузия не примет участия во встрече формата «3+3» (Азербайджан, Армения, Грузия, Иран, Россия и Турция) 23 октября в Тегеране, заявил Тбилиси, пишет eadaily.com.
«Грузия не участвует во встрече и никогда не участвовала (в этом формате)», – подчеркнули в МИД Грузии.
Тбилиси остается единственной страной, категорически отказавшейся от участия в инициативе президента Турции по созданию «новой платформы регионального сотрудничества для обеспечения прочного мира и стабильности» на Южном Кавказе» при участии России. Для Грузии место в формате сохраняют, встреча продолжает называться «3+3», хотя на нее приедут главы МИД пяти стран.