Գազայի հատվածում փախստականների ճամբարին Իսրայելի հարվածներից 30 մարդ Է զոհվել
Գազայի հատվածում իսրայելական օդուժի կողմից փախստականների ճամբարի գնդակոծման հետևանքով 30 մարդ Է զոհվել, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով «Al Jazeera» հեռուստաալիքին։
Ըստ աղբյուրի՝ գնդակոծության հետևանքով վիրավորվել է 27 մարդ։
Ավելի վաղ WAFA գործակալությունը հայտնել էր 13 զոհի մասին։ Նրա տվյալներով՝ հրաձգությունն իրականացվել է Գազայի հատվածի հյուսիսում գտնվող Ջաբալիա քաղաքի փախստականների ճամբարում:
Իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում կտրուկ վատթարացավ այն բանից հետո, երբ հոկտեմբերի 7-ին Գազայի հատվածից Իսրայել մտան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման զինյալները։ ՀԱՄԱՍ-ը հարձակումը համարում է Երուսաղեմի Տաճարի լեռան վրա գտնվող Ալ-Աքսա մզկիթի դեմ Իսրայելի գործողությունների պատասխանը։ Իսրայելը հայտարարել Է Գազայի ամբողջական շրջափակման մասին և սկսել է հարվածներ հասցնել Լիբանանի և Սիրիայի հատվածներին ու առանձին շրջաններին: Բախումներ են տեղի ունենում նաև Հորդանան գետի արևմտյան ափին։

В результате обстрелов лагеря беженцев в секторе Газа израильской авиацией погибли 30 человек
В результате обстрелов лагеря беженцев в секторе Газа израильской авиацией погибли 30 человек. Об этом сообщил телеканал Al Jazeera со ссылкой на представителей гражданской обороны. Информацию передает ТАСС.
По его данным, минимум 27 человек получили ранения.
Ранее агентство WAFA сообщало о 13 погибших. По его данным, стрельба велась по двум жилым домам и албанской мечети в лагере беженцев в городе Джабалия на севере сектора Газа.
Ситуация на Ближнем Востоке резко обострилась после проникновения боевиков ХАМАС из сектора Газа на территорию Израиля 7 октября. ХАМАС называет атаку ответом на действия израильских властей против мечети Аль-Акса в Иерусалиме. Израиль объявил о полной блокаде Газы и начал наносить удары по сектору и отдельным районам Ливана и Сирии. Столкновения происходят и на Западном берегу реки Иордан.