Բրիտանական թանգարանը հայտարարել է իր հավաքածուն ամբողջությամբ թվայնացնելու պլանների մասին: Սա պետք է բարձրացնի հավաքածուի մատչելիությունը և դրա կազմի թափանցիկությունը:
artguide.com-ի հաղորդմամբ, այս որոշումը կայացվել է թանգարանի պահոցներից մոտ 2000 իրերի գողության հետ կապված սկանդալից հետո։ Սկանդալը հանգեցրել էր նախկին տնօրեն Հարթվիգ Ֆիշերին աշխատանքից ազատելուն և տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Մարկ Ջոնսի նշանակմանը։ Դրանից հետո թանգարանն իր կայքում բացել է բաժին՝ անհետացած իրերին հետևելու համար:
Ենթադրվում է, որ թվայնացման նախագիծը կտևի հինգ տարի: Այն ներառում է ընդլայնելու ծրագրեր դեպի թանգարանի ուսումնական սենյակները, որտեղ հանրությունը և գիտնականները կարող են դիտել հավաքածուի իրերը: Ծրագրի արժեքը գնահատվում է 12 մլն դոլար։

Британский музей объявил о планах полной оцифровки своей коллекции. Это должно повысить доступность собрания для публики и прозрачность его составления, пишет artguide.
Такое решение принято после скандала с похищением из запасников музея около 2000 предметов. Скандал привел к увольнению бывшего директора Хартвига Фишера и назначению временного директора Марка Джонса. После этого музей открыл на своем сайте раздел для отслеживания пропавших предметов.
Предполагается, что реализация проекта оцифровки займет пять лет. Она включает планы по расширению доступа к учебным залам музея, где общественность и ученые смогут увидеть предметы из коллекции по предварительной записи. Стоимость проекта оценивается в $12 млн.