Արցախցի երեխաներից 3-ից 1-ին կրթությունը դեռ հասանելի չէ
Ավելի քան 21,000 դպրոցահասակ երեխաներ մեկ ամիս առաջ ստիպված են եղել լքել իրենց տները իրենց համայնքներում ռազմական գործողությունների սրացման հետևանքով. նրանցից 3-ից 1-ին կրթությունը դեռ հասանելի չէ:
«Իրենց բնակավայրը բռնի լքած և Հայաստանում ապաստանած 21 000 փախստական երեխաների երկու երրորդն ընդգրկվել է դպրոցական համակարգում : ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ն այսօր նշել է, որ ջանքերն այժմ պետք է կենտրոնացնել դեռևս դպրոց չհաճախող երեխաների համար կրթությունը հասանելի դարձնելու վրա»,-ասված է ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի տարածած հայտարարության մեջ։
Հայաստանում ապաստանած երեխաները վերջին տարիներին որակյալ կրթություն ստանալու շարունակական հնարավորություն չեն ունեցել, ինչը էլ ավելի է կարևորում ներառական կրթական համակարգի ուղղությամբ աշխատանքները, որպեսզի բաց թողնված դասերը լրացնելու և անհատական կրթական կարիքները բավարարելու ուղղությամբ աջակցություն տրամադրվի:
«Դպրոցներն ավելին են, քան պարզապես ուսումնառության վայր, հատկապես տեղահանության և անորոշության պայմաններում: Կրթությունը շարունակելու հնարավորություն ունենալը փախստական երեխաներին որոշակիության զգացում և աջակցություն է տրամադրում, ինչն անհրաժեշտ է, որպեսզի նրանք հաղթահարեն իրենց հետ տեղի ունեցածը: Դպրոցները երեխաներին տրամադրում են նաև սնուցման, հոգեկան առողջության ծառայություններ, սոցիալականացման հնարավորություններ ու շատ ավելին՝ նպաստելով նրանց առողջությանն ու բարեկեցությանը», - նշել է Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիսթինե Վայգանդը:

1 in 3 children from Artsakh without access to education in Armenia, UNICEF says
Two-thirds of refugee Artsakh children in Armenia are enrolled in national school systems, one month after more than 21,000 school-age children fled their homes. Efforts must now focus on increasing access for the remaining 1 in 3 children currently not attending school, UNICEF said today.
Children who arrived in Armenia have not had continuous access to quality education in recent years, making an inclusive school system that provides catch-up classes and tailored support critical.
“Schools are more than places of learning. This is especially true in times of displacement and uncertainty. Access to education provides refugee children with the structure and support needed to help them overcome their experiences. Schools also provide children with nutrition and mental health services, socialisation and much more to support their health and well-being,” said Christine Weigand, UNICEF Armenia Representative.
“Investment must be made in increasing access to schooling for the 1 in 3 refugee children not enrolled in education and ensuring schools are inclusive for all children.”
UNICEF is on the ground working with the Government of Armenia and other partners to help refugee children access the care and support they need. Together with the Ministry of Education, Science, Culture and Sport, UNICEF is identifying needs and gaps in the current education system. This includes identifying areas that need bolstering and expansion to support effective inclusion of all refugee children.