ԵՄ դիտորդները զբաղված են Իրանի և Ռուսաստանի դեմ հետախուզական տվյալների հավաքագրմամբ  Զախարովա
«Մենք տեսել ենք, թե ինչպես են արևմտյան ԶԼՄ-ները բառացիորեն ծանրացել Երևանի ներկայացուցիչների վրա՝ փորձելով նրանցից դուրս քաշել սադրիչ հարցերի պատասխաններ»,-պատասխանելով Wall Street Journal-ին Նիկոլ Փաշինյանի տված հարցազրույցի վերաբերյալ հարցին՝ հայտարարեց ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Նրա խոսքերով՝ այդ հարցերն ուղղված են Մոսկվայի և Երևանի բազմակողմանի հարաբերությւոններին վնասելուն:
«Ցավոք սրտի, ներկայիս հայկակակն իրականություններում նմանատիպ  ոտնձգությունները աշխատում են»,-հայտարարեց ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
Զախարովայի խոսքով՝ ռուսական կաղմին նույնպես հաճախ տալիս են սադրիչ հարցեր, բայց իրենք նախընտրում են պատասխանել, որ գոյություն ունեցող հարցերը, մասնավորապես՝ Հայաստանի հետ եղածը, իրենք լուծում ենք երկկողմ կապերի միջոցով և հիմք չեն տալիս, որպեսզի սադրանքի այդ բացիլն աճի:
Ըստ խոսնակի՝ հարցազրույցի նպատակն եղել է նվազեցնել ռուս զինվորականների քաղաքացիների դերը Հայաստանում և արտահայտվել է դժգոհություն խաղաղապահների ու ՀԱՊԿ-ի վերաբերյալ:
Նա առաջարկեց անցնել փաստերին և ընթերցեց տնտեսական ցուցանիշներ. «Հայկական տնտեսության վերջին տարիների կտրուկ աճը, մասնավորապես՝ 12.6 %, հասարակության բարեկեցությունը մեծապես պայմանավորված են Ռուսաստանի հետ սերտ առևտրատնտեսական կապերով, իրականացվող համատեղ խոշոր ծրագերով և ԵԱՏՄ անդամակցությամբ:
Ի դեպ՝ Հայաստանն այդ միությունում գլխավոր շահառուն է: 2022 թ.-ին հայկական արտահանումն ԵԱՏՄ աճել է 1.6 մլրդ դոլարով, որը մոտավորապես երեք անգամ գերազանցում է 2021 թ. ցուցանիշները: Ռուսաստանը Հայաստանի տնտեսության գլխավոր ներդրողն է՝ ներկայացնելով  բոլոր արտասահմանյան ներդրումների գրեթե կեսը :
Հայաստանում գործում է մոտավորապես 4.5 հազար ռուսական կապիտալով ընկերություններ, որոնք մտնում են խոշոր հարկատուների և աշխատատեղեր ապահովողների ցանկ:
1990-ական թվականներից սկսած ռուս զինվորականների և սահմանապահների ներկայությունը պայմանավորված է Հարավային Կովկասում բարդ իրավիճակով, Երևանի և հարևանների հարաբերությւոնների կարգավորված չլինելով»,-հայտարարեց  ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
Զախարովան ասաց, ար ռուսական ռազմաբազան մշտապես զորավարժություններ է անցկացնում իր հայ գործընկերների հետ, ռուս սահմանապահները կանխում են հայ-թուրքական  սահմանի խախտումները և հայ-իրանական սահմանի մաքսանենգության փորձերը, իսկ 2020 թվկանից իրականացնում են նաև հայ-ադրբեջանական սահմանի մոնիթորինգ և շեշտեց, որ այդ բոլոր միջոցառումներն իրականացվում են հայկական կողմի հետ միասին՝ լիովոին հարգելով երկրի տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը :
Նրա խոսքով՝ եթե ռուս խաղաղապահները 2020 թվականի աշնանը չլինեին Արցախում, ապա իրադարձությունները Հայաստանի համար ավելի դրամատիկ կլինեին, հատկապես Արցախը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու հրապարակային որոշումից հետո:
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ի վերաբերյա Փաշինյանի քննադատական խոսքին՝ ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտարարեց, որ կազմակերպության էֆեկտիվությունը դրսևորվել է ղազախական իրադարձությունների ժամանակ, իսկ եթե Հայաստանը համաձայներ տեղակայել կազմակերպության դիտորդական առաքելությունը, ապա շատ հիմնահարցերից կարելի էր խուսափել:
«Բայց հայկական ղեկավարությունը նախընտրեց հրավիրել ԵՄ առաքելությունը, որը մոնիթորինիգի քողի տակ զբաղված է Իրանի և Ռուսաստանի դեմ հետախուզական տվյալների հավաքագրմամբ և  հաշվետու է բացառապես Բրյուսելին: Նրա էֆեկտիվության մասին կարելի է դատել պոզիտիվ արդյունքների բացակայությամբ :
Ավելի ու ավելի ակնհայտ են դառնում  Երևանի սխալ խաղադրույքները արևմտյան միջնորդների վրա, այդ թվում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործում, ինչպես նաև փորձերը մի կողմ ծալել եռակողմ համաձայնությունները, որոնք բարձրագույն մակարդակում ձեռք են բերվել 2020 -2022 թթ.-ին:
Երևանում քաղաքական կամքի առկայության դեպքում, մենք նախկինի նման պատրաստ ենք  Ռուսաստանի հարթակներում ընդունել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներին՝ լիարժեք եռակող հանդիպման վրա դուրս գալու հեռանկարով»,-հայտարարեց Զախարովան:

Захарова – об интервью Пашиняна WSJ: Мы видим, как западные СМИ буквально насели на представителей официального Еревана
17:41 26/10/2023
«Мы видим, как западные СМИ буквально насели на представителей официального Еревана, вытаскивая из них ответы на провокационные вопросы», – заявила в ходе брифинга официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя заявление премьер-министра РА Никола Пашиняна в интервью The Wall Street Journal относительно ОДКБ.
По её словам, данные вопросы нацелены на нанесение ущерба многоплановым связям Москвы и Еревана.
«К сожалению, в нынешних армянских реалиях подобные подстрекательства срабатывают. Нас тоже часто спрашивают, и тоже задают провокационные вопросы, но мы предпочитаем отвечать, что имеющиеся вопросы в наших отношениях, в частности, с Арменией, мы решаем по двухсторонним каналам», – отметила она, добавив, что Москва не дает почву для того, чтобы бацилла провокаций разрасталась.
В интервью, по её словам, делается попытка приуменьшить связи России с Арменией, принизить роль российских военных и пограничников в обеспечении безопасности Республики.
«Давайте напомним факты: стремительный рост армянской экономики, повышение благосостояния населения во многом обусловлены тесным торгово-экономическим взаимодействием с РФ, реализацией крупных совместных проектов, и членством страны в ЕАЭС. Армения — главный выгодоприобретатель от участия в союзе», – сообщила М. Захарова, добавив, что за 2022 г. объем армянского экспорта вырос на $1,6 млрд, что почти в 3 раза выше показателей 2021 г.
По словам официального представителя МИД РФ, Россия – главный инвестор в экономику Армении: она представляет почти половину всех иностранных вливаний: «В стране действует свыше 4,5 тысяч компаний с российским капиталом, которые входят в число крупнейших налогоплательщиков и работодателей.
Начиная с 90-х годов российское военное присутствие и пребывание в Армении пограничников были востребованы с учетом непростой ситуации на Южном Кавказе и неурегулированности отношений Еревана со своими соседями.
102-я российская база регулярно проводит учения для повышения своей боеспособности и слаженности с армянскими коллегами».
М. Захарова отметила также, что российские пограничники противодействуют попыткам незаконного пересечения армяно-турецкой границы, пресекают контрабанду на армяно-иранской границе. И с декабря 2020 г. осуществляют мониторинг на армяно-азербайджанских рубежах: «Все мероприятия проводятся совместно с армянской же стороной при полном уважении к суверенитету и территориальной целостности республики».
Обратившись к вопросу миротворцев в Карабахе, то, по ее словам, если бы не они, то ситуация могла бы развиваться с осени 2020 г. по гораздо драматичному сценарию, особенно, после решения руководства Армении публично признать принадлежность Карабаха Азербайджану.