ԵԱՏՄ երկրներն ընդունել են տնտեսական փոխգործակցության զարգացմանն ուղղված որոշումների փաթեթ
ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհուրդը որոշումներ է ընդունել փոխադարձ առևտրի, արտահանման, արտադրանքի զարգացման, ինչպես նաև արդյունաբերության և էներգետիկայի ոլորտում փոխգործակցության վերաբերյալ։ Այդ մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Բիշքեկում կայացած հանդիպման արդյունքներով որոշում է կայացվել «Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների կողմից արդյունաբերության ոլորտում համագործակցության նախագծերի ընտրության և դրանց իրականացման համար ֆինանսական աջակցության տրամադրման կանոնակարգը հաստատելու մասին»։
Բացի այդ, միության երկրները որոշում են ընդունել «Եվրասիական տնտեսական միության ընդհանուր էլեկտրաէներգիայի շուկայում էլեկտրաէներգիայի փոխադարձ առևտրի կանոնները հաստատելու մասին», ինչպես նաև՝ էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր շուկայում միջպետական սահմաններին հզորությունների և թողունակության կանոնների հաստատման մասին։
ԵԱՏՄ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները ստորագրել են Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային տարածքից արտահանվող ապրանքների ծագման ներդաշնակեցված համակարգի մասին համաձայնագիր, ինչպես նաև 2024 թ.-ին Եվրասիական տնտեսական միության պայմանագրի ստորագրման 10-ամյակի միջոցառումների ծրագիրը հաստատելու մասին հանձնարագիրը։

Межправсовет ЕАЭС принял решения о развитии взаимной торговли
Межправительственный совет ЕАЭС принял решения о развитии взаимной торговли, экспорта, продукции, а также взаимодействия в области промышленности и энергетики, сообщает ТАСС.
По итогам прошедшего в Бишкеке заседания принято решение «Об утверждении положения об отборе совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности и оказании финансового содействия при их реализации государствами - членами Евразийского экономического союза».
Кроме того, страны союза приняли решение «Об утверждении правил взаимной торговли электрической энергией на общем электроэнергетическом рынке Евразийского экономического союза», а также решение об утверждении правил определения и распределения пропускной способности межгосударственных сечений на общем электроэнергетическом рынке.
Главы делегаций стран ЕАЭС подписали соглашение о гармонизированной системе определения происхождения товаров, вывозимых с таможенной территории Евразийского экономического союза, а также распоряжение об утверждении программы мероприятий по празднованию в 2024 году 10-летия подписания договора о Евразийском экономическом союзе.