Օվերչուկը մեկնաբանել է Հյուսիս-Հարավ նախագծին Հայաստանի մասնակցության հարցը
Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի արևմտյան ճյուղին պատկանող Իրանի Ռաշթ-Աստարա երկաթուղային հատվածի ռուսական օպերատորը սկսել է նախագծի իրականացման նախապատրաստական աշխատանքները: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Նրա խոսքով՝ նախագիծը քննարկվել է նախօրեին ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի և Իրանի առաջին փոխնախագահ Մոհամմադ Մոխբերի հանդիպմանը։
«Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ, հինգշաբթի Օվերչուկը մեկնաբանել է Մեղրիով ճանապարհի կառուցման միջոցով Հյուսիս-Հարավ ծրագրին Հայաստանի մասնակցության հարցը։ Նրա խոսքով՝Զանգեզուրի հատվածը որպես նախագծի մաս ներկայումս չի դիտարկվում Հայաստանի կողմից հստակ դիրքորոշման բացակայության պատճառով։
«Հայաստանն այնպես, ինչպես հիմա է, Հյուսիս-Հարավ միջանցքի մաս չէ։ Մեղրիով ծրագրված ճանապարհի վերաբերյալ առայժմ վերջնական դիրքորոշում չեն ձևավորել»,-ասաց նա։
«Ինչ վերաբերում է Հյուսիս-Հարավին, ապա այստեղ փոխգործակցությունը միանգամայն նորմալ է։ Բացի այդ, դուք գիտեք, որ Ադրբեջանն ու Իրանը փաստացի արդեն սկսել են Արաքս գետի հարավային ափով՝ Հայաստանը շրջանցող մայրուղու շինարարությունը, և փաստացի ստորագրել են հուշագիր Իրանի տարածքով երկաթուղու կառուցման մասին։ Հայաստանը շրջանցելով, պարզապես գետի այն կողմով կանցնի»,- ասել է Օվերչուկը։
Նա նշել է, որ Իրանի տարածքով դեպի Նախիջևան և Թուրքիայի հետ սահման ելքով Հայաստանը շրջանցող ճանապարհը երկարությամբ աննշան է տարբերվում Զանգեզուրով անցնող ճանապարհից։
«Գնահատվում էր, որ Հայաստանի տարածքով երկաթգիծը կլինի 42 կմ, որքան գիտեմ, Իրանի տարածքով երկաթգիծը մոտավորապես 50 կմ է, սա է ամբողջ տարբերությունը՝ երկու կամուրջ և 8 կմ, այստեղ և այնտեղ»,-ասել է Օվերչուկը:

Оверчук прокомментировал вопрос участия Армении в проекте «Север-Юг»
Российский оператор ж/д участка Решт – Астара в Иране, относящегося к западной ветке международного транспортного коридора «Север-Юг», приступил к подготовительным работам по реализации проекта, сообщил журналистам вице-премьер РФ Алексей Оверчук.
По его словам, проект обсуждался накануне на встрече премьер-министра РФ Михаила Мишустина с первым вице-президентом Ирана Мохаммедом Мохбером.
Как передает Интерфакс, Оверчук в четверг прокомментировал вопрос участия Армении в проекте МТК «Север-Юг» посредством строительства дороги через Мегри. Зангезурский участок как часть проекта, по его словам, сейчас не рассматривается в виду отсутствия четкой позиции со стороны Армении.
«Армения так, как сейчас, не является частью коридора "Север-Юг". Пока что у них не сформирована окончательная позиция в отношении той дороги, которая планировалась через Мегри», — сказал он.
«Что касается "Севера-Юга", то тут выстраивается взаимодействие абсолютно нормально. Кроме того, вы знаете, что Азербайджан и Иран фактически уже приступили к строительству автомобильной дороги, которая пройдет по Южному берегу реки Аракс в обход Армении, и фактически подписали меморандум по строительству железной дороги по территории Ирана в обход Армении, она по другому берегу реки просто пройдет. Колея 1520 (основная в СНГ — ИФ)», – рассказал Оверчук.
Он отметил, что вариант строительства дороги в обход Армении через Иран до Нахиджевана с выходом к границе с Турцией по протяженности незначительно отличается от дороги через Зангезур.
«Оценивали, что железная дорога через армянскую территорию будет 42 км, насколько мне известно, железная дорога через иранскую территорию примерно 50 км, вот и вся разница: два моста и 8 км, 1520 (колея — ИФ) и там и там», — сказал Оверчук.