«Հոկտեմբերի 27»-ի կործանարար հետևանքներն ակնհայտ են առ այսօր. Ստեփան Դեմիրճյան
«Ինչպե՞ս կարող եմ գոհ լինել, երբ «հոկտեմբերի 27»-ի գործն առ այօր լիարժեք բացահայտված չէ»,- ԱԺ բակում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Կարեն Դեմիրճյանի որդին՝ Ստեփան Դեմիրճյանը։
Նրա խոսքով, քչերն են հավատում, որ մարդասպանների հետևում այլ ուժեր չեն եղել։
«Այսօր զերծ կմնամ մեկնաբանություններից, քանի դեռ ընթանում է քննություն։
Իմ գնահատականը հայտնի է՝ «հոկտեմբերի 27»-ը ծանրագույն հարված էր մեր պետությանը, պետականությանը։ «Հոկտեմբերի 27»-ի կործանարար հետևանքներն ակնհայտ են առ այսօր»,- ասաց նա։
Հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունից անցել է 24 տարի: Այդ օրն ԱԺ նիստերի դահլիճում ահաբեկչության զոհ դարձան ԱԺ նախագահ, Ազգային հերոս Կարեն Դեմիրճյանը, վարչապետ, Ազգային հերոս Վազգեն Սարգսյանը, ԱԺ փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանն ու Ռուբեն Միրոյանը, Արցախյան ազատամարտի հերոս, ԱԺ պատգամավոր Արմենակ Արմենակյանը, ԱԺ պատգամավորներ Միքայել Քոթանյանը, Հենրիկ Աբրահամյանը, նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանը:

Степан Демирчян: Разрушительные последствия «27 октября» очевидны и по сей день
«Как я могу быть доволен, если «дело 27 октября» до сих пор полноценно не раскрыто?» – заявил сын Карена Демирчяна – Степан Демирчян – в беседе с журналистами во дворе Национального Собрания РА.
По его словам, мало кто верит, что за убийцами не стояли другие силы.
«Я воздержусь от комментариев сегодня, пока продолжается расследование.
Моя оценка известна: "27 октября" стало тяжелейшим ударом по нашему государству и государственности. Разрушительные последствия "27 октября" очевидны и по сей день», – сказал он.
24 года назад в этот день председатель НС, Национальный Герой Карен Демирчян, премьер-министр, Национальный Герой Вазген Саргсян, вице-спикеры НС Юрий Бахшян и Рубен Мироян, герой Арцахской освободительной войны, депутат НС Арменак Арменакян, депутаты НС Микаел Котанян, Генрик Абраамян, министр Леонард Петросян стали жертвой злодеяния в зале заседаний НС.
Сегодня депутаты НС РА, сотрудники аппарата НС и родные погибших возложили цветы к мемориалу, увековечивающему память государственных и политических деятелей, воздали дань уважения им.