Ինչ քարտեզներով են սովորում Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջնակարգ դպրոցներում․ ներկայացնում է թուրքագետը
«Քանի որ Հայոց պատմության նոր դասագրքերի թեման շարունակում է ակտուալ մնալ, ցույց տամ, թե ինչ քարտեզներով են սովորում Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջնակարգ դպրոցներում։
Առաջին նկարում Թուրքիայի 12-րդ դասարանի «Ժամանակակից թուրք և համաշխարհային պատմություն» դպրոցական դասագրքի (հրատարակված 2018 թ. և հաստատված Թուրքիայի ազգային կրթության նախարարության կողմից) գլխավոր քարտեզն է՝ «Թյուրքական աշխարհի քարտեզը» (Türk Dünyası haritası), որով թուրք աշակերտները պատկերացում են կազմում հարակից աշխարհի մասին։
Երկրորդ նկարում նույն այդ քարտեզն է, որը Թուրքիայի խորհրդարանի իշխող կոալիցիայի երկրորդ ուժի՝ MHP կուսակցության առաջնորդ Բահչելին նվիրում է առաջին ուժի՝ AKP կուսակցության ղեկավար, երկրի նախագահ Էրդողանին։
Երրորդ նկարում Ադրբեջանի պատմության դասագրքից «Թուրանի» քարտեզն է։ Թուրանը պանթյուրքիստական պետության ընդհանրական անունն է, որը նույնն է, թե «Թյուրքական աշխարհը»։
Ես ձեռքիս տակ ունեմ գրեթե բոլոր թուրքական դասագրքերը և ասեմ, որ այնտեղ ավելի հետաքրքիր դրվագներ կան, որոնք հույս ունեմ, որ առաջիկայում կկարողանամ հրապարակել։

Тюрколог представил, какие карты изучают в средних школах Турции и Азербайджана
«Поскольку тема новых учебников истории Армении остается актуальной, позвольте мне показать вам, по каким картам обучаются в средних школах Турции и Азербайджана.
На первом изображении – главная карта на учебнике 12-го класса по предмету “Современная турецкая и всемирная история” (издана в 2018 году и утверждена министерством образования Турции» – “Карта тюркского мира” (Türk Dünyası haritası), по которой школьники составляют представление об окружающем мире.
На второй фотографии – та же карта, которую лидер турецкой MHP – второй силы в правящей коалиции турецкого парламента – Бахчели дарит лидеру первой силы – партии AKP, президенту страны Эрдогану.
На третьем изображении – карта “Турана” из учебника по истории Азербайджана. Туран – это обобщенное название пантюркистского государства, означает то же, что и “Тюркский мир”.
У меня под рукой почти все турецкие учебники и отмечу, что там есть более интересные эпизоды, которые, надеюсь, в ближайшее время смогу опубликовать».