Արցախը վերամիավորվեց
2020-ին մենք կորցրեցինք Արցախի Հանրապետության...  չգիտեմ որ տոկոսը, Փաշինյանի նվիրածի հետ՝ 75-80 տոկոսը։ Որդիների, հայրերի քույրերի, մայրերի արյունով, կյանքով, նպատակներով, նվիրումով, անձնազոհությամբ շաղախված Հայրենիքի անչափելի մասը։
Ինչու՞ դա հնարավոր եղավ։
Որտեղից եկավ այս հնազանդությունը փաշինյանյան Մարդասպանությանը։ Որտեղից այս օտարածին, դավաճան իշխանությունը, որի քայլերը դեռ անհասկանալի ու անսպասելի են մեզ։
Չէ, ամբողջությունը գիտենք՝ հայրենադավություն, բայց քայլերը...;
Ինչու կապիտուլյացիայից հետո համաձայնեցինք հանձնել ու դատարկել ինչ դեռ մերն էր։ Վա՞խը։ Անելանելիությու՞նը։ Մնացած որդիներին ու հայրերին ողջ պահելու  ցանկությու՞նը։ Ի՞նչ է փոխվել առաջին Արցախյանից մինչ այս Պատերազմը։ Այնպես չէ, որ այն ժամանակ զենքը շատ էր... Գուցե ռազմավար-ստրատեգնե՞ր ունեինք։
Ես չեմ հասկանում, այս հարցերը ամեն օր տալիս եմ ու տալիս։
Ինչպես հանկարծ այնքան բենզին հայտնվեց, որ չկար հղիներին հիվանդանոց հասցնելու համար։ Ինչու այդ բենզինը հետո այդպես պայթեց մի սիգարետից։ Ինչ տեսան արցախահայերը, ինչ են արել ադրբեջանցիները, որ մնաց չհրապարակված կամ ընդամենը մի թեթև ակնարկած ՄԻՊ կողմից։ Ինչ էր եղել, որ մի ամբողջ Հանրապետություն ելավ ու գնաց իր հողից։
Հա, հասկանում եմ՝ կա մարդ, որ ընտանիքն առնում ու գնում է երկրից՝ ապահով ապրելու։ Գուցե ամբողջ աշխարհը՞ պիտի այդպես անի՝ տոմսեր գնա այնստեղ այնտեղ ու «խաղաղություն հաստատի»։ Ինչու պիտի ոմանք ապրեն իրենց ընտանիքների հետ, մյուսները զոհեն իրենց ընտանիքը Հայրենյաց կռվում։
Ու մի օր, երբ ինքնաթիռներ չթռնեն, բոլորս կմնանք մեր պաթոսի ու Հայրենիքի սիրո արանքում։ Նիկոլականները՝ իրենց խաղաղությունը բռերում, մյուսներս՝ ... ինչո՞վ։
Չեմ մեղադրում, քավ լիցի, ոչ իրավունք ունեմ, ոչ հնարավորություն։ Ուզում եմ հասկանալ՝ Հայրենիքից առաջ մենք ինչ-որ շատ կարևոր բան ենք կորցրել, որի հետևանքով էլ մնացածի կորուստը հնարավոր եղավ։
Ինչը՞։
Արցախի կորստի հետ մենք հասկացանք, որ կարցրել ենք մեր մարդկայնությունից ինչ-որ կարևոր հատված։ Նույնիսկ, եթե հարց ենք տալիս դրսում կամ մտքում՝ ի՞նչ կարող էի էլ անել, որ չեմ արել բայց...
Ինչ։
Մի սփոփանք կա միայն այս անընդհատ կորստի մեջ. Արցախս՝ միայնակ, լքված, թշնամու երախին հանձնված, լուռ ու չգիտեմ՝ մեղադրո՞ղ... վերամիավորվեց ինքն իր հետ։ Թեկուզ՝  Ադրբեջանով շրջապատված։

In 2020, we lost the Artsakh Republic’s… I don't know the exact percentage of the lost territory, maybe it accounted for 75-80% along with what Pashinyan gave away – an invaluable part of the Motherland sprinkled with the blood of Armenian sons, fathers, sisters, mothers, their lives, goals, selflessness and sacrifice.
Why was this made possible?
Where did this obedience to Pashinyan's bloody policy come from? Whence came this so alien, treacherous government, whose steps are still incomprehensible and unexpected to us?
In, their treacherous policy is generally known, but their steps remain unknown.
Why did we agree to surrender and devastate what belonged to us after the 2020 capitulation? Was it fear, despair or desire to keep alive the remaining sons and fathers? What has changed from the First Artsakh War to the latest war? It’s not that there were a lot of weapons at that time... Perhaps we had war strategists?
I don't understand, I ask myself the same question every single day.
Where did so much gasoline come from all of a sudden, since it wasn't even there to get pregnant women to the maternity ward? Why did this gasoline then catch fire and explode from a single cigarette?
What did the Armenians of Artsakh witness and what did the Azerbaijanis do that remained unrevealed or only slightly hinted by the Armenian ombudsperson? What happened that a whole people decided to leave their native land?
Yes, I understand that there are people who together with their families leave the country in search for a safe life. Perhaps the whole world should do it, buying tickets to one place or another and "making peace"? Why should some people live happily with their families, while others lose their loved ones in a fight for the homeland?
And one day, when no airplanes will fly, we will all find ourselves caught between pathos and love for the Motherland. Nikol’s supporters will have a “handful of people”, and we .... what will we be left with?
For God’s sake, I do not blame anyone, I have neither the right nor the opportunity. Simply, before losing the homeland, we had lost something important, which paved the way for other losses.
What was it?
After the loss of Artsakh we realized that we lost an important part of our humanity. Even if we wonder aloud or mentally: but what could I have done and didn't do....
There is only one consolation in this constant stream of losses: my Artsakh, which is alone, abandoned, surrendered to the enemy, silent or accusing, I don't know... was reunited with itself despite being surrounded by Azerbaijan.