Արցախը վերամիավորվեց
2020-ին մենք կորցրեցինք Արցախի Հանրապետության...  չգիտեմ որ տոկոսը, Փաշինյանի նվիրածի հետ՝ 75-80 տոկոսը։ Որդիների, հայրերի քույրերի, մայրերի արյունով, կյանքով, նպատակներով, նվիրումով, անձնազոհությամբ շաղախված Հայրենիքի անչափելի մասը։
Ինչու՞ դա հնարավոր եղավ։
Որտեղից եկավ այս հնազանդությունը փաշինյանյան Մարդասպանությանը։ Որտեղից այս օտարածին, դավաճան իշխանությունը, որի քայլերը դեռ անհասկանալի ու անսպասելի են մեզ։
Չէ, ամբողջությունը գիտենք՝ հայրենադավություն, բայց քայլերը...;
Ինչու կապիտուլյացիայից հետո համաձայնեցինք հանձնել ու դատարկել ինչ դեռ մերն էր։ Վա՞խը։ Անելանելիությու՞նը։ Մնացած որդիներին ու հայրերին ողջ պահելու  ցանկությու՞նը։ Ի՞նչ է փոխվել առաջին Արցախյանից մինչ այս Պատերազմը։ Այնպես չէ, որ այն ժամանակ զենքը շատ էր... Գուցե ռազմավար-ստրատեգնե՞ր ունեինք։
Ես չեմ հասկանում, այս հարցերը ամեն օր տալիս եմ ու տալիս։
Ինչպես հանկարծ այնքան բենզին հայտնվեց, որ չկար հղիներին հիվանդանոց հասցնելու համար։ Ինչու այդ բենզինը հետո այդպես պայթեց մի սիգարետից։ Ինչ տեսան արցախահայերը, ինչ են արել ադրբեջանցիները, որ մնաց չհրապարակված կամ ընդամենը մի թեթև ակնարկած ՄԻՊ կողմից։ Ինչ էր եղել, որ մի ամբողջ Հանրապետություն ելավ ու գնաց իր հողից։
Հա, հասկանում եմ՝ կա մարդ, որ ընտանիքն առնում ու գնում է երկրից՝ ապահով ապրելու։ Գուցե ամբողջ աշխարհը՞ պիտի այդպես անի՝ տոմսեր գնա այնստեղ այնտեղ ու «խաղաղություն հաստատի»։ Ինչու պիտի ոմանք ապրեն իրենց ընտանիքների հետ, մյուսները զոհեն իրենց ընտանիքը Հայրենյաց կռվում։
Ու մի օր, երբ ինքնաթիռներ չթռնեն, բոլորս կմնանք մեր պաթոսի ու Հայրենիքի սիրո արանքում։ Նիկոլականները՝ իրենց խաղաղությունը բռերում, մյուսներս՝ ... ինչո՞վ։
Չեմ մեղադրում, քավ լիցի, ոչ իրավունք ունեմ, ոչ հնարավորություն։ Ուզում եմ հասկանալ՝ Հայրենիքից առաջ մենք ինչ-որ շատ կարևոր բան ենք կորցրել, որի հետևանքով էլ մնացածի կորուստը հնարավոր եղավ։
Ինչը՞։
Արցախի կորստի հետ մենք հասկացանք, որ կարցրել ենք մեր մարդկայնությունից ինչ-որ կարևոր հատված։ Նույնիսկ, եթե հարց ենք տալիս դրսում կամ մտքում՝ ի՞նչ կարող էի էլ անել, որ չեմ արել բայց...
Ինչ։
Մի սփոփանք կա միայն այս անընդհատ կորստի մեջ. Արցախս՝ միայնակ, լքված, թշնամու երախին հանձնված, լուռ ու չգիտեմ՝ մեղադրո՞ղ... վերամիավորվեց ինքն իր հետ։ Թեկուզ՝  Ադրբեջանով շրջապատված։

В 2020 году мы потеряли Республику Арцах на… не знаю, какой именно процент, вместе с дарами Пашиняна – 75-80%. Несоизмеримую часть Родины, окропленной кровью сыновей, отцов, сестер, матерей, их жизнями, целями, самоотверженностью и самопожертвованием.
Почему это стало возможным?
Откуда пришла эта покорность Человекоубийству Пашиняна? Откуда взялось это настолько чужое, предательское правительство, шаги которого до сих пор для нас непонятны и неожиданны?
Нет, в целом мы знаем: отречение от родины, но вот шаги…
Почему после капитуляции согласились сдать и опустошить то, что было нашим? Страх?Безысходность? Желание сохранить в живых оставшихся сыновей и армян? Что изменилось после Первой Арцахской войны до этой Войны? Не так, что в то время оружия было много… Возможно, у нас были стратеги?
Не понимаю, каждый день задаюсь одним и тем же вопросом.
Откуда вдруг появилось столько бензина, ведь его не было даже для того, чтобы доставить беременных в роддом? Почему этот бензин потом загорелся и взорвался от одной сигареты?
Очевидцами чего стали армяне Арцаха, что сделали азербайджанцы и это осталось необнародованным или немного анонсированным со стороны Омбудсмена. Что произошло, раз целая Республика встала и ушла со своих земель?
Да, понимаю: есть люди, которые вместе со своими семьями уезжают из страны для обеспечения безопасной жизни. Возможно, весь мир должен так поступать – покупать билеты в то или иное место и «установить мир»? Почему некоторые должны жить со своими семьями, а другие – жертвовать своими семьями в бою за Отечество?
И однажды, когда не будут летать самолеты, мы все окажемся между пафосом и любви к Родине. Николовцы – со своим миром в руках, мы же... с чем?
Не виню, упаси Боже, у меня нет ни права, ни возможности. Хочу понять – перед тем, как потерять Родину, мы потеряли что-то важное, вследствие чего и стала возможной потеря всего остального?
Что?
Вместе с потерей Арцаха мы поняли, что потеряли важную часть нашей человечности. Даже, если вслух или мысленно задаемся вопросом: но что я мог сделать и не сделал…
Что.
Есть лишь одно утешение в этом постоянном потоке потерь: Арцах – один, покинут, сдан врагу, молчаливый иль обвиняющий, не знаю... воссоединившийся с самим собой. Даже в окружении Азербайджана.