Կովկասյան ընձառյուծ՝ «Զանգեզուր» կենսոլորտային համալիրում
«Զանգեզուր» կենսոլորտային համալրիրում կովկասյան ընձառյուծ է նկատվել։  Այս մասին տեղեկացնում է Բնության համաշխարհային հիմնադրամի Հայաստանի մասնաճյուղը:
«Ինչպես շատերը գիտեն, ընձառյուծներն իրենց կենսամիջավայրի որոշ տեղերում հոտային նշաններ են թողնում ՝ ազդարարելու հնարավոր մրցակիցներին կամ զուգընկերներին սեփական ներկայության մասին:
Ուշագրավ է, որ Հայաստանի որոշ պահպանվող տարածքներում կան վայրեր, որտեղ հաճախ այցելում են մեկից ավելի ընձառյուծներ։ Այսպիսով՝ այս կետերում նրանց միջև «լուռ հաղորդակցություն» է տեղի ունենում»,- հայտնում են հիմնադրամից։

A Caucasian leopard has been spotted in Armenia's Zangezur Biosphere Complex, the World Wide Fund Armenia (WWF Armenia) reported on Thursday.
"As many of you know, Leopards are scent marking certain spots in their habitats, signaling about their presence to potential rivals or mates," the fund said in a statement.
"Interestingly, there are sites in some Protected Areas of Armenia where such scent spots are often visited and marked by more than one Leopard, thus “silent communication” is taking place at these sites," it added.