Ադրբեջանը ստեղծում է Հայաստանի նկատմամբ ռազմական ագրեսիայի և նոր հանացանքների հիմքեր. Թաթոյան
«Թաթոյան հիմնադրամ»-ի նախագահ Արման Թաթոյանը հրապարակել է իր հրցազրույցում հնչեցրած հիմնական թեզերը.
Արցախի առաջնորդների, ռազմական ու պետական գործիչների առևանգմամբ և անօրինական ազատազրկմամբ Ադրբեջանի իշխանությունը`
1)լեգիտիմացնում է իր քաղաքական կեղծ թեզերը կեղծ մեղադրանքների  առաջադրումով (տեռորիզմ ու տեռորիզմի ֆինանսավորում, փողերի լվացում, անօրինական զինված խմբավորումներ, սպանություններ և այլն).
2)լեգիտիմացնում է իր ցեղասպան քաղաքականությունը, ատելությունն ու թշնամանքը և դրանք առաջ տանելու իր համար «լեգիտիմ» հիմքեր ստեղծում.
3)մաքրում է իր վրայից գործած հանցանքները` մարդկանց սպանությունները, խոշտամգումներ, առևանգումներ, հարյուր հազարավոր մարդկանց բռնի տեղահանումներ և այլն.
4)ստեղծում է արդեն Հայաստանի նկատմամբ ռազմական ագրեսիայի և նոր հանացանքների հիմքեր (օրինակ՝ խոշտանգումներով ստացվող ցուցմունքներով ու կեղծ քրեական վարույթներով և այլն).
5)փորձում է կոտրել հայ ժողովրդի ոգին, վիրավորում է ազգային արժանապատվությունը, հայ հասարակությունը պահում է լարվածության մեջ և մարդկանց պատճառում հոգեկան տառապանքներ:
Նրանց բոլորի ազատ արձակումը բոլորիս առաջնահերթ խնդիրն է՝ անկախ նրանցից որևէ մեկի նկատմամբ անձնական վերաբերմունքից:
Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյան, Բակո Սահակյան, Արայիկ Հարությունյան, խորհրդարանի ղեկավար Դավիթ Իշխանյան, նախկին պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյան, արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայան, բարձրաստիճան զինվորականներ Լևոն Մնացականյան և Դավիթ Մանուկյան, տարբեր ժամանակ գերեվարված հայ զինվորականներ և քաղաքացիական անձինք»:

Арман Татоян: Азербайджан создает основания для военной агрессии и новых преступлений уже против Армении
11:21 28/10/2023
Бывший омбудсмен Армении, глава «Фонда Татоян» Арман Татоян опубликовал основные озвученные им в интервью тезисы:
«Похищением и незаконным лишением свободы лидеров, военных и государственных деятелей Арцаха Азербайджан:
1. легитимизирует свои фальшивые политические тезисы путем предъявления сфабрикованных обвинений (терроризм и финансирование терроризма, отмывание денег, незаконные вооруженные формирования, убийства и пр.);
2. легитимизирует свою геноцидальную политику, ненависть и вражду и создает «легитимные» основания для их продвижения;
3. открещивается от совершенных преступлений: убийства, пытки, похищения людей, насильственное перемещение сотен тысяч людей и пр..
4. создает основания для военной агрессии и новых преступлений уже против Армении  (например, полученными под пытками показаниями, сфабрикованными уголовными делами и т.д.);
5. пытается сломить дух армянского народа, оскорбляет национальное достоинство, держит армянское общество в напряжении и причиняет людям душевные страдания.
Приоритетной задачей для всех нас является освобождение всех удерживаемых в Азербайджане, независимо от личного отношения к кому-либо из них:
бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна, спикера парламента Давида Ишханяна, бывшего госминистра Рубена Варданяна, бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна, высокопоставленных военных Левона Мнацаканяна и Давида Манукяна, взятых в плен в разные времена армянских военных и гражданских лиц».