«Ինչ որոշում կայացվել է Արցախի ղեկավարության, իմ կողմից, ունեցել ենք մեկ նպատակ՝ փրկել արցախցիների կյանքերը, բանակի զինվորների, սպայակազմի կյանքերը։ Ինձ թվում է՝ մենք կարողացել ենք իրականացնել»,-Արցախի Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանը։
Նա նշեց, որ պաշտպանության բանակի ողջ անձնակազմը պատերազմը կանգնեցնելուց հետո հսկիչ անձնագրային կետով անցել է, որևէ մեկը չի ձերբակալվել։
«Դա եղել է մեր պայմանավորվածությունների արդյունքում։ Հսկիչ անձնագրային կետն աշխատում էր 24-ժամյա ռեժիմով։ Մենք պայմանավորվել էինք, որ պետք է ստուգումներն իրականացնեն շատ թեթև և գրեթե չիրականացվեն։ Սկզբնական շրջանում հենց այդպես էր»,- ասաց Արցախի նախագահը։
Այս ողջ ընթացքում Դուք խոսե՞լ եք ՀՀ իշխանության որևէ ներկայացուցչի կամ կառավարության ղեկավարի հետ, կապի մեջ եղե՞լ եք ՀՀ հետ, ձեր որոշումների մասին տեղյակ պահե՞լ եք նրանց
«Իհարկե, մենք կապի մեջ ենք եղել Հայաստանի ղեկավարության հետ, որոշ հարցեր չէր հնարավոր չէր լինում քննարկել, քանի որ բացակայում էր կապը։
Հայաստանը տեղյակ էր, Արցախն ինչ է ստորագրում։ Մենք քննարկում էինք Հայաստանի իշխանությունների հետ հնարավոր վտանգները կապված փաստաթղթերի հետ։ Բայց նորից եմ ասում՝ այդ իրավիճակում մեր նպատակն արցախցիների կյանքը փրկելն է»։
Սովի մատնված մենակ մնացած ժողովուրդը պատրաստ չէր պատերազմի, հնարավոր չէ՞ր կանխել պատերազմը
«Հռետորական հարց է։ Կարելի է պատասխանել, որ կար հնարավորություն, բայց իրականում մենք նման հնարավորություն չենք ունեցել, ես չէի տեսնում նման հնարավորություն, թե ինչը կստիպեր արցախցիներին հավատալ իրենց ղեկավարությանն ու առանց որևէ դիմադրություն ցույց տալու թողնեինք և դուրս գայինք մեր հայրենիքը։ Իհարկե, հարձակումից հետո մենք բոլորս լծվել ենք այդ հայրենիքը պաշտպանելու գործին։ Բոլոր հանգամանքները հաշվի առնելով, որոնք նշել եմ, մենք եկել ենք եզրակացության, որ անհրաժեշտ է դադարեցնել ու փրկել կյանքեր։

«У любого решения, принятого руководством Арцаха, мной, была одна цель – спасти жизни арцахцев, жизни военных, офицерского состава. Мне кажется, мы смогли сделать это», – заявил сегодня, 28 октября, в интервью Общественному телевидению Арцаха президент Республики Арцах (НКР) Самвел Шахраманян.
Он отметил, что после прекращения войны весь личный состав Армии обороны прошел через азербайджанский КПП, никто не был задержан.
«Это произошло в результате достигнутых договоренностей. Мы договорились, и КПП работал круглосуточно. Мы договорились, что проверки будут проводиться очень поверхностно, их практически не будет проводиться. Вначале так и было», – сказал президент Арцаха.
За весь этот период говорили ли Вы с каким-либо представителем властей РА или главой правительства, были ли вы на связи с РА, информировали ли их о своих решениях?
«Конечно, мы были на связи с руководством Армении, некоторые вопросы не удалось обсудить, потому что не было связи.
Армения была в курсе того, что подписывал Арцах, и мы обсуждали с властями Армении возможные угрозы, связанные с этими документами, но, повторяю, нашей целью в той ситуации было спасти жизни арцахцев».
Обреченный на голод и оставшийся один народ не был готов к войне. Была ли возможность предотвратить войну?
«Это риторический вопрос. Можно ответить, что была возможность, но на самом деле у нас не было такой возможности, и я не видел такой возможности, которая заставила бы арцахцев поверить в свое руководство и без какого-либо сопротивления покинуть нашу Родину. Конечно, после нападения мы все встали на защиту нашей Родины и, учитывая все обстоятельства, которые я перечислил, пришли к выводу, что правильно остановиться и спасти жизни.