Երևանում ընթանում է Լուսանկարիչների միջազգային ֆեդերացիայի համագումարը։ Հայաստանի մայրաքաղաքում հավաքվել էին աշխարհի 25 երկրների լավագույն մասնագետներից 50-ը։ Այս մասին հայտնում է MIR 24-ը։
Նրանք առաջին հերթին օգտագործել են Հայաստան ուղևորությունը՝ երկիրը բացահայտելու իրենց հետևորդների համար։ Լուսանկարել են սովորական քաղաքացիների կյանքը, միջնադարյան։ Նրանք աշխատել են Արարատ լեռան ստորոտում՝ Խոր Վիրապի վանքում, որտեղից բացվում է աստվածաշնչյան լեռան ամենագեղեցիկ տեսարանը։
«Լուսանկարիչները երկրների լավագույն դեսպաններն են։ Մեր աշխատանքով մենք կարող ենք հրավիրել լուսանկարիչների ամբողջ աշխարհից՝ այցելելու կոնկրետ այս վայրը: Հիմա մենք փոքր խումբ ունենք՝ ընդամենը 50 հոգի, բայց բոլորն ունեն պաշտոնական էջեր և միլիոնավոր բաժանորդներ»,- ասել է Լուսանկարիչների միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Ռիկարդո Բուսին։
Միջազգային ֆեդերացիան համախմբում է շուրջ երեք միլիոն մասնագետ 120 երկրներից։ Ամեն տարի նրանք իրականացնում են մոտ յոթ հարյուր նման ուղևորություններ աշխարհի տարբեր երկրներ։

В Ереване проходит Конгресс международной федерации фотографов. В столицу Армении съехались полсотни лучших специалистов из 25 стран мира, передает МИР 24.
В первую очередь они использовали поездку в Армению, чтобы открыть страну для своих подписчиков. Фотографы снимают быт простых граждан, средневековые монастыри и открывают новые точки для красивых изображений. Они поработали у подножия горы Арарат, у монастыря Хор Вирап, откуда открывается самый красивый вид на библейскую гору.
«Это люди, за которыми следит весь мир. Те фотографии, которые мы им покажем в Армении, увидят намного больше людей, чем какая-то малая группа в одной стране», – сказал председатель Чешской федерации фотоискусства Гарик Аванесян.
«Фотографы – лучшие послы для стран. Мы нашей работой можем пригласить фотографов со всего света посетить именно это место. Сейчас у нас маленькая группа, всего 50 человек, но у каждого официальные страницы и миллионы подписчиков», – заявил президент Международной федерации фотографов Рикардо Бузи
Международная федерация объединяет около трех миллионов специалистов из 120 стран. Ежегодно они проводят около семи сотен подобных выездов в разные страны мира.