Էդգար Ղազարյան. Արմեն Աշոտյանի վերաբերյալ որոշումը կայացրել է մի հոգի, դա հայրենիքի գողն է
«Արմեն Աշոտյանի նկատմամբ իրականացվողը դատական գործընթաց որակել չի կարելի, քանի որ այն իր հիմքում գոնե մեկ իրավական բաղադրիկչ պետք է ունենա, այսինքն լինի մեղադրանք, հանցակազմ»,-ասաց հասարակական-քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը, որը հակակոռուպցիոն դատարանի դիմաց է՝  իր աջակցությունը հայտնելու ամիսներ շարունակ անազատության մեջ պահվող ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանին։
Ղազարյանի խոսքով, ոչ մի հանցանք չգործած մարդուն պահում են անազատության մեջ, վերացական մեղադրանք են ներկայացնում, ո՞նց կարող է դա կապ ունենալ դատական գործընթացի հետ։
«Այն, ինչի դեմ, որ դուրս ենք եկել հանրային պայքարի, ապօրինությունների մի ամբողջ շղթա է։ Դատավոր, դատախազ, քննիչ դրանք բոլորը տասներորդական են, Արմեն Աշոտյանի վերաբերյալ որոշումը կայացրել է մի հոգի՝ դա հայրենիքի գողն է։ Նույն մարդն է, որ կայացրել է հոկտեմբերի 6-ի, նոյեմբերի 9-ի որոշումները»,-ասաց գործիչը։
Ղազարյանը նկատեց, որ Աշոտյանին ու այլ գործիչների ազատությունից զրկելու որոշում է  կայացվել, քանի որ նրանք պայքարում են այդ մարդու ապօրինությունների, ազգակործան, հայրենակործան գործողությունների դեմ։
«Այդպիսով նա ճանապարհ է հարթում, որ իր սև գործն անի, թե չէ սա դատական պրոցեսի հետ կապ չունի, հետևաբար որևէ բան ակնկալել պետք չէ պրոցեսից։ Պետք է պայքարել, որ բոլոր այդ մարդիկ լինեն ազատության մեջ ու կարողանան պայքարել հանուն հայրենիքի»,-ասաց նա։

Эдгар Казарян: Решение об аресте Армена Ашотяна принял один человек, вор Родины
«Совершаемое против Армена Ашотяна нельзя назвать судебным процессом, поскольку он должен иметь хотя бы одну юридическую составляющую, то есть обвинение, преступление», – заявил общественно-политический деятель Эдгар Казарян, который находится перед антикоррупционным судом, чтобы выразить свою поддержку заместителю председателя РПА Армену Ашотяну, который уже несколько месяцев находится под стражей.
По словам Э. Казаряна, в тюрьме содержится человек, не совершивший никакого преступления, предъявляется абстрактное обвинение, какое это может иметь отношение к судебному процессу.
«То, против чего мы начали публичную борьбу, — это целая цепочка беззаконий. Судья, прокурор, следователь – они все второстепенны, решение об Армене Ашотяне принял один человек – это вор Родины. Это один и тот же человек, который принимал решения от 6 октября и 9 ноября», – отметил он.
Э. Казарян отметил, что принято решение лишить Ашотяна и других деятелей свободы, поскольку они борются с незаконными, губящими нацию, деструктивными для Родины действиями этого человека.