Կապիտալ ծախսերի 42%-ը 2024թ-ին կուղղվի պաշտպանության ոլորտին․  Ֆինանսների նախարար
ՀՀ պետական բյուջեով 2024 թվակաին կապիտալ ծախսերը կկազմեն 695 մլրդ դրամ, ինչը 2023-ի համեմատ ավելի 23%-ով։ Այս մասին խորհրդարանում հայտարարեց  ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը` ներկայացնելով 2024 թ. ՀՀ պետական բյուջեի նախագիծը։
Նրա խոսքով՝  կապիտալ ծախսերի 42 տոկոսը 2024թ-ին կուղղվի պաշտպանության ոլորտին։ Մասնավորապես, պաշտպանության նախարարությանը կհատկացվի 555 մլրդ դրամ՝ 7%-ով ավելի, քան 2023-ին, և կազմում են ՀՆԱ-ի 5,3%-ը։
Սոցիալական պաշտպանության ոլորտին էլ կհատկացվի 755 մլրդ դրամ, ինչն, ըստ նախարարի, նախորդ տարվա համեմատ ավելի է 16%-ով և կազմում է ՀՆԱ-ի 7․2%-ը։
«Առավել նշանակալի է կրթության ոլորտին հատկացվող ծախսերի աճը, որը 2024թ-ին կազմելու է 289 մլրդ դրամ՝ 39%-ով ավելի է, քան 2023թ-ին։ Արդյունքում, կրթության ոլորտի ծախսերը կազմելու են ՀՆԱ-ի 2․8%-ով»,- ասաց Վահե Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ կրթության ոլորտի ծախսերում ներառված են 300 դպրոցների և 500 մանկապարտեզների  կառուցման ծրագիրը։

Министр финансов Армении: 42% капитальных затрат в 2024 году будут направлены в оборонный сектор
По проекту государственного бюджета Армении в 2024 году капитальные затраты составят 695 млрд драмов, что по сравнению с 2023 годом больше на 23%. Об этом в Национальном Собрании Армении заявил министр финансов РА Ваге Ованнисян, представляя проект госбюджета РА на 2024 год.
По его словам, 42% капитальных затрат будет направлено в сферу обороны.
В частности, министерству обороны РА будет предоставлено 555 млрд драмов: на 7% больше, нежели в 2023 году, что составит 5.3% от ВВП.
Сфере социальной защиты будет предоставлено 755 млрд драмов, что, по словам министра, больше на 16%, чем в прошлом году, и составит 7.2% от ВВП.
«Наиболее значимым является увеличение расходов, выделенных на сферу образования, которые в 2024 году составят 289 млрд драмов, что на 39% больше, чем в 2023 году. В результате расходы сферы образования составят 2.8% от ВВП», – отметил В. Ованнисян, добавив, что в расходы включены программы по строительству 300 школ и 500 детсадов.