Ո՛չ թոշակները, ո՛չ հարյուր հազարական դրամները չեն նստել. Սպասենք, տեսնենք՝ ի՞նչ կլինի. Արցախցիները կրկին Աբովյան 9 հասցեում են
15:14 01/11/2023
Աբովյան 9 հասցեում դեռևս շարունակվում է արցախցիների հոսքը։ Վերջիններս այստեղ են՝ տեղեկանալու իրենց չստացած թոշակների և աշխատավարձերի մասին, իսկ ոմանք էլ պարզապես ուղղորդմամբ են եկել՝ պարզելու, թե ե՞րբ հաշիվները կհամալրվեն խոստացված հարյուր հազարական դրամներով։
«Արցախից եմ, երկրորդ անգամ տեղահանված, առաջին անգամ Ասկերանի շրջանի գյուղ Ավետարանոցից, ապրել եմ Ստեփանակերտում, իսկ հիմա այստեղ եմ, թոշակի հարցով եմ եկել, օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներինը չեմ ստացել»,- Panorama.am-ին ասաց արցախցի Մադլենա Ստեփանյանը՝ նշելով, որ իրեն զգուշացրել են գալ նոյեմբերի 6-ին և «Արցախբանկ»-ից ստանալ թոշակը։
«Շնորհակալ եմ  այն բարի մարդկանց, որոնք օժանդակել են մեզ՝ փախստականներիս, կան մարդիկ, որոնք սրտով մեզ հետ են, խոսքեր չունեմ նկարագրելու»,- ավելացրեց տիկին Մադլենան։
Ստեփանակերտցի Սիրուն Բաղդասարյանն էլ մեզ հետ զրույցում նշեց, որ դեռևս սեպտեմբերի թոշակը չի ստացել, նրան նույնպես տվել են նույն պատասխանը՝ գալ ամսի 6-ին և փորձել «Արցախբանկ»-ից ստանալ.
«Էլ ոչինչ չունեմ ասելու. ինձ ուղղորդել են, որ պետք է այստեղ դիմել, այստեղից էլ ասացին, որ մի փոքր գումար է եղել, սպառվել է։ Ես և ամուսինս սպասողական վիճակում ենք, տեսնենք՝ ինչ կլինի։ Շնորհակալ ենք, որ օգնել են մեզ, գոնե մնալու տեղ ունենք։ Մի անգամ գնացել ենք Տերյան 105 հասցե, ասել են այլևս չենք գրանցում, բայց «Կարմիր խաչ»-ից օգնություն ստացել ենք»,- նշեց նա։
Կենսաբանության ուսուցչուհի Ռիտա Պողոսյանը ևս Աբովյան 9 էր եկել թոշակ ստանալու հույսով.
«Ես Մարտունու շրջանի Գիշի գյուղից եմ, եկել եմ աշխատավարձի համար. հարյուր հազարն էլ չենք ստացել, ոչ մի օժանդակություն չենք ստացել»,- նշեց նա։
Վերջինս ասաց նաև, որ իրեն տեղեկացրել են, թե թոշակի հարցը լուծարված է։
«Խոսք կար, որ աշխատավարձերը նստել են, փորձենք, տեսնենք կա, թե ոչ։ Աբովյան 5 հասցեում նաև աշխատանքի համար եմ դիմել, բայց Բյուրեղավանում եմ ապրում, այնպիսի աշխատանքներ են առաջարկում, որոնք Երևանում են և դժվար է տեղ հասնելը, հեռու է»,- ավելացրեց նա։
Հավաքվածներից մի քանիսն էլ, ովքեր չցանկացան խոսել տեսախցիկի առաջ, նշեցին, որ եկել են իրենց նպաստը ստանալու, այլ աջակցություն չեն ակնկալում։
«Աշխատակազմի ղեկավարը, որ այստեղ է լինում, լուծում է հարցերը, եթե ոչ՝ ստիպված ենք լինում սպասել»,- ասաց Մասիսի շրջանի գյուղերից մեկում բնակություն հաստատած մի կին։

Вынужденные переселенцы из Арцаха: Ни пенсий, ни государственной поддержки!
Вынужденные переселенцы из Арцаха продолжают приходить по адресу ул. Абовяна 9. Они приходят сюда, чтобы узнать о пенсиях и зарплатах, которые они не получили, а некоторые просто пришли с направлением, чтобы узнать, когда счета пополнятся обещанной сотней тысяч драмов.
«Я из Арцаха, уже второй раз мы переезжаем, в первый раз мы вынужденно покинули село Аветараноц Аскеранского района, жили в Степанакерте, а сейчас уже здесь, пришла сюда по вопросу пенсии, не получала пенсию за август и сентябрь», – отметила в беседе с корреспондентом Panorama.am Мадлена Степанян из Арцаха, отметив, что ей сказали прийти 6 ноября и получить пенсию из «Арцахбанка».
«Благодарна тем людям, которые помогли нам – беженцам, есть люди, которые всем сердцем с нами, нет слов описать, насколько мы благодарны», – добавила Мадлена Степанян.
Сирун Багдасарян из Степанакерта в беседе с корреспондентом Panorama.am отметила, что не получила ещё пенсию за сентябрь, ей дали тот же ответ: прийти 6 ноября и получить из «Арцахбанка».
«Мне уже нечего сказать, сказали, что нужно прийти сюда. Я и мой супруг ждем, посмотрим, что получится. Благодарны, что помогли нам, хотя бы есть жилье», – отметила она.
В свою очередь учительница биологии Рита Погосян также пришла сюда с надеждой получить пенсию: «Я из села Гиши Мартунинского района, пришла за зарплатой. Не получили до сих пор и обещанные 100 тысяч драмов, не получили никакой помощи».
Другие же собравшиеся по данному адресу, не пожелав отвечать перед камерой, отметили, что пришли сюда, чтобы получить пособия, не ждут больше никакой государственной поддержки.
«Глава Аппарата, когда бывает здесь, решает вопросы, если нет – вынуждены ждать», – рассказала вынужденная переселенка, которая в данный момент проживает в районе Масиса.