Եվրագործընկերների մոտ Սաակաշվիլու մասով հարցեր չեն մնացել.Խորհրդարանի խոսնակ
Վրաստանի եվրոպացի գործընկերները հարցեր չունեն՝ կապված նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլու բանտարկության հետ՝ երկրին ԵՄ անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ տալու որոշումն ընդունելուց առաջ։ ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ այդ մասին հայտարարել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին։
Ավելի վաղ Լեհաստանի արտգործնախարար Զբիգնև Ռաուն ասել էր, որ Վրաստանը զգալի առաջընթաց է գրանցել դեպի ԵՄ ճանապարհին, սակայն Վարշավան որոշակի ակնկալիքներ ունի որոշ քաղաքական հարցերի վերաբերյալ, ինչպիսիք են Սաակաշվիլիի հետագա ճակատագիրը և նրա առողջական վիճակը։
«Միխեիլ Սաակաշվիլիի հարցը վաղուց լուծվել է, իսկ այն բանից հետո, երբ ՄԻԵԴ-ը վճիռ կայացրեց, որ տեղում նրա բուժման անհնարինության մասին տեղեկատվությունը սուտ է՝ թերահավատների համար էլ ամեն ինչ պարզ դարձավ: Այս մասին պարզ դարձավ մայիս ամսից և նրանք, ովքեր հերքում են դա, հերքում են իրականությունը: Մենք հանդիպումներ ենք ունեցել, և անձամբ ես այցերի ժամանակ ճշտել եմ, որ ոչ ոք որևէ հարց չունի այս գործի հետ կապված»,- լրագրողներին ասել է Պապուաշվիլին՝ մեկնաբանելով Ռաուի հայտարարությունը:
«Ինչ վերաբերում է Վրաստանին թեկնածուի կարգավիճակ ստանալուն աջակցելուն, ես վստահ եմ, որ բոլոր այն երկրներն ու քաղաքական խմբերը, որոնք աջակցում են Վրաստանին, կաջակցեն մեզ թեկնածուի կարգավիճակ շնորհելուն: Նրանք, ովքեր դեմ են այդ կարգավիճակին, կարող են լինել միայն ոչ թե Վրաստանի բարեկամները, այլ՝ Միխեիլ Սաակաշվիլու»,-հավելել է նա։

В парламенте Грузии заявили об отсутствии вопросов у партнеров из-за ситуации с Саакашвили
У европейских партнеров Грузии нет вопросов, связанных с продолжающимся заключением экс-президента Михаила Саакашвили, перед решением о предоставлении стране статуса кандидата в члены ЕС. Об этом заявил спикер парламента Грузии Шалва Папуашвили, передает ТАСС.
Ранее глава МИД Польши Збигнев Рау заявил, что Грузия сделала значительные успехи на пути в ЕС, но у Варшавы есть определенные ожидания в отношении некоторых политических вопросов, таких как дальнейшая судьба Саакашвили и состояние его здоровья.
«Вопрос Михаила Саакашвили решен давно, и для тех, кто был настроен скептически, с тех пор, как ЕСПЧ вынес вердикт и постановил, что информация о ненадлежащем его лечении - ложь. Как минимум после этого решения, с мая, [ситуация] ясна, и все, кто ее отрицают, отрицают реальность. У нас были встречи, и у меня лично, во время визитов, и по этому делу вопросов ни у кого нет», - сказал Папуашвили журналистам, комментируя заявление Рау.
«Что касается поддержки [получения Грузией статуса кандидата]. Я уверен, что все те страны и политические группы, которые поддерживают Грузию, поддержат предоставление нам статуса кандидата. Кто противится этому статусу, это могут быть только <...> друзья не Грузии, а Михаила Саакашвили», – добавил он.