Որն է Գազայում մեծ թվով երեխաների զոհվելու պատճառը
Գազայի հատվածում զոհված երեխաների մեծ թիվը բացատրվում է «այդ տարածաշրջանի ժողովրդագրության առանձնահատկություններով, որին բնորոշ է ծնելիության բարձր մակարդակը»։ Այս մասին գրում է բրիտանական «Economist» ամսագիրը։
«Գազայի հատվածում երեխաների մահերի հսկայական թիվն արտացոլում է նրա հատկապես երիտասարդ ժողովրդագրությունը։ Պաղեստինյան տարածքների բնակչության մոտ կեսը 20 տարեկանից ցածր է, ինչը շատ ավելի բարձր է, քան միջինից բարձր եկամուտ ունեցող այլ երկրներում, ինչպիսիք են Իրաքը, Նամիբիան և Թաիլանդը»,- ասվում է հրապարակման մեջ:
Վկայակոչելով Պաղեստինի առողջապահության նախարարությանը, որի տվյալները պարբերականն «ընդհանուր առմամբ ճշգրիտ» է անվանում, հոդվածում նշվում է, որ հոկտեմբերի 7-24-ն ընկած ժամանակահատվածում անկլավում սպանվել է 2900 երեխա։ Դա կազմել է զոհված պաղեստինցիների ընդհանուր թվի 40%-ը։
«Զինված հակամարտությունում մանկական մահացության նման բարձր ցուցանիշը բացատրվում է տարածաշրջանի «ժողովրդագրական առանձնահատկություններով» և ՀԱՄԱՍ-ի քաղաքականությամբ»,- ասվում է հոդվածում։

Британский еженедельник The Economist выдвинул свою версию гибели большого числа детей в секторе Газа. По данным министерства здравоохранения Палестины, с 7 по 24 октября в анклаве убиты 2,9 тыс. детей, что составляет 40% от общего числа погибших палестинцев.
Как передает ТАСС, причиной их гибели издание называет политику радикального движения ХАМАС, которое поощряло высокую рождаемость в анклаве.
«После установления контроля над Газой в 2007 году оно стремилось сохранить высокий уровень рождаемости в регионе», пытаясь «утвердить палестинскую идентичность», говорится в статье.
«Огромное число детских смертей в секторе Газа отражает, среди прочего, особенно молодую демографию анклава, - утверждает журнал. - Около половины населения палестинских территорий моложе 20 лет, этот показатель намного выше, чем в других странах с доходом выше среднего, таких как Ирак, Намибия и Таиланд. Основой молодого общества является высокий уровень рождаемости».
Комитет ООН по правам ребенка ранее осудил Израиль за атаки на гражданские объекты в секторе Газа, которые привели с 7 октября к гибели, по его данным, более 3,5 тыс. детей.