BBC. Հայերի նկատմամբ ատելության խոսքը դեռևս տարածված է ադրբեջանական դպրոցներում, նաև՝ դասագրքերում
Հայերի նկատմամբ ատելության խոսքը դեռևս տարածված է ադրբեջանական դպրոցներում, այդ թվում՝ դասագրքերում, նշում է BBC-ն Ադրբեջանի ազգային փոքրամասնությունների հետ հարաբերությունների դժվար պատմության մասին ծավալուն հոդվածում։
«Մայրենի լեզվով տեղեկատվություն ստանալու և սովորելու իրավունքը, ներառյալ դասագրքերի և ազգային լեզվով դպրոցների առկայությունը, ամրագրված է այն պարտավորություններում, որոնք Ադրբեջանը ստանձնել է ավելի քան 20 տարի առաջ ստորագրելով մի շարք միջազգային փաստաթղթեր՝ պաշտպանելու ազգային փոքրամասնությունների լեզվի և մշակույթի իրավունքները: Օրինակ՝ Տարածաշրջանային կամ փոքրամասնությունների լեզուների եվրոպական խարտիան և Փոքրամասնությունների պաշտպանության շրջանակային կոնվենցիան:
Բայց գործնականում թալիշներն ու լեզգիները ոչ պատշաճ լեզվի ուսուցում ունեն, ոչ  լրատվամիջոցներ, ոչ էլ դպրոցներ։ Հուսարները, որտեղ ապրում են լեզգիները, թալիշական Լենքորան քաղաքը կամ Բաքվի թաթերով բնակեցված արվարձանները ոչնչով չեն տարբերվում այլ քաղաքներից ու գյուղերից, այնտեղ ցուցանակներն ու արտաքին գովազդը միայն ադրբեջաներեն են»,- ասվում է նյութում։
Նշենք, որ 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված լայնածավալ ագրեսիայից մեկ օր անց Արցախի Հանրապետության իշխանությունները  ընդունել են ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարության հրադադարի առաջարկը։ Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանը սեպտեմբերի 28-ին ստորագրել է հրամանագիր 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից հետո ստեղծված իրավիճակից բխող գործողությունների մասին։ Հրամանագրի համաձայն՝ լուծարվում են բոլոր պետական հիմնարկները, և 2024 թվականի հունվարի 1-ից հանրապետությունը դադարում է գոյություն ունենալ։ Արցախի բնիկ հայ բնակչությունը, փախչելով Բաքվի ցեղասպանության և էթնիկ զտումների քաղաքականությունից, ստիպված լքել է հանրապետության տարածքը՝ ապաստան գտնելով Հայաստանում։
Ինչպես նշում է BBC-ն, «ադրբեջանական իշխանությունները Ղարաբաղի հայերին առաջարկել են սուբսիդիաներ ֆերմերների համար, հարկային և մաքսային արտոնություններ, սոցիալական արտոնություններ, տեղական ինքնակառավարման կազմակերպում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների միջոցով, ինչպես նաև լեզվի, հավատքի և մշակույթի պաշտպանություն»։
Բայց ոչ փորձագետները, ոչ էլ տարածաշրջանից փախած հայերը չեն հավատում այս խոստումներին։ «Փողոցում ինձ ադրբեջանցին սպանի, դատարանը կորոշի, որ ես եմ մեղավոր : Իսկ եթե նրանցից մեկին աչքի տակ կապտուկ առաջացնեմ, ուրեմն 20 տարով կբանտարկեմ»,-«Էխո Կովկաս»-ին տված հարցազրույցում նման համատարած տրամադրություններ է հայտնել, մասնավորապես, ներքին տեղահանվածներից մեկը։
BBC-ի հոդվածում նշվում է, որ Ադրբեջանում ցանկացած մակարդակի ընտրություններն անցնում են խախտումներով։ Ակտիվիստները, քաղաքական գործիչները, լրագրողները և նույնիսկ հեռավոր շրջանների ֆերմերները ենթարկվում են ոստիկանության բռնություններին, իսկ հայկական եկեղեցիները հայտարարվում են ալբանական:
«Բացի այդ, պարզ չէ, թե արդյոք ադրբեջանական հասարակությունը պատրա՞ստ է նոր իրականությանը: Հայերի հանդեպ ատելության խոսքը դեռևս տարածված է դպրոցներում, այդ թվում՝ դասագրքերում»,-ասվում է նյութում։
Էթնիկ փոքրամասնությունների՝ թաթերի, լեզգիների, թալիշների ներկայացուցիչների Ադրբեջանում իրենց կյանքի նկարագրությունները՝ սկզբնաղբյուրում։

ВВС: В школах Азербайджана до сих пор распространен язык ненависти к армянам, в том числе в учебниках
13:39 02/11/2023
В азербайджанских школах до сих пор распространен язык ненависти к армянам, в том числе в учебниках, констатирует ВВС в пространной статье про непростую историю отношений с национальными меньшинствами в Азербайджане.
«Право на получение информации и учебу на родном языке – в том числе наличие учебных пособий и языковых школ — закреплено в обязательствах, которые Азербайджан взял на себя, подписав более 20 лет назад несколько международных документов по защите прав меньшинств на язык и культуру – например, Европейскую хартию региональных языков и языков меньшинств и Рамочную конвенцию о защите меньшинств.
Но на практике ни должного изучения языка, ни развитых СМИ, ни школ у талышей и лезгинов нет. Гусары, где живут лезгины, талышский город Ленкорань или населенные татами пригороды Баку с виду ничем не отличаются от других городов и сел — вывески и наружная реклама там только на азербайджанском», – говорится в материале.
Отметим, после начатой Азербайджаном 19 сентября 2023 года широкомасштабной агрессии власти Республики Арцах спустя сутки приняли предложение командования миротворческого контингента РФ о прекращении огня. Президент Республики Арцах Самвел Шахраманян 28 сентября подписал указ о действиях, вытекающих из ситуации, создавшейся после 19 сентября 2023 года. Согласно указу, все госучреждения распускаются, с 1 января 2024 года республика прекращает свое существование. Коренное армянское население Арцаха, спасаясь от политики геноцида и этнической чистки Баку, вынужденно покинуло территорию республики, найдя приют в Армении.
Как указывает ВВС, «азербайджанские власти предложили армянам Карабаха субсидии для фермеров, налоговые и таможенные льготы, социальные выплаты, организацию местной власти через муниципальные выборы, а также защиту языка, веры и культуры».
Но в эти обещания не верят ни эксперты, ни бежавшие из региона армяне. «Меня азербайджанец на улице убьет, суд решит, что я сам виноват был. А если я кому-то из них фингал под глазом поставлю, то меня на 20 лет посадят», – такие распространенные настроения высказывал, в частности, один из вынужденных переселенцев в интервью «Эхо Кавказа».
В статье ВВС отмечается, что выборы любых уровней в Азербайджане проводятся с нарушениями. Активисты, политики, журналисты и даже фермеры в отдаленных регионах сталкиваются с полицейским насилием, а армянские церкви объявляются албанскими.
«Кроме того, непонятно, готово ли к новой реальности азербайджанское общество: в школах до сих пор распространен язык ненависти к армянам, в том числе в учебниках», – говорится в материале.
Описания представителей этнических меньшинств – татов, лезгин, талышей – своей жизни в Азербайджане – в первоисточнике.