Հայրիկի հետ խաղաց մինչև ուշ ժամ. Աստղ Գալեյանը՝ ամուսնու ու կրտսեր որդու հանդիպման մասին
Արցախյան 44-օրյա պատերազմում զոհված Մխիթար Գալեյանի մայրը դժվարանում է նկարագրել ամուսնու՝ Գարիկ Գալեյանի ու որդու՝ Միխթար կրտսերի հանդիպումը մոտ երկու ամիս բաժանումից հետո։
«Պահն աննկարագրելի էր։ Մխիթարը հիշողությունից լավ է, շատ լավ դիմավորեց, հայրիկի հետ խաղացին մինչև ուշ ժամ, հետո քնել է»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում պատմեց Աստղ Գալեյանը։
Գարիկ Գալեյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց փոխվեց երեկվա նիստում՝ նրա նկատմամբ դատարանը նշանակեց տնային կալանք ու 2 մլն դրամ գրավ։
Նոր ընտրված խափանման միջոցի պատճառով Գարիկ Գալեյանի չի կարողացել այցելել Եռաբլուր՝ ավագ որդու շիրիմին։
«Տնային կալանքը, ինչ ասեմ, հավասարազոր է քրեակատարողականի։ Եռաբլուր չի կարողացել գնալ։ Անընդհատ տանջում է այդ միտքն իրեն։ Համարում է՝ որ դա անարդար ու սխալ որոշում է, գոնե այդ սահմանփակումը չպետք է լինի Եռաբլուր այցելելու համար, ինքը հենց դատարանում ասաց՝ հաշվի առեք այդ հանգամանքը, թույլ տվեք, որ ես այցելեմ իմ որդուն, գրեթե երկու ամիս կտրված է եղե Եռաբլուրից»,-ասաց տիկին Գալեյանը՝ ավելացնելով, որ խնդրի մասին բարձրաձայնելու են նաև հաջորդ դատական նիստի ժամանակ։
Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը, դատավոր Մասիս Մելքոնյանի նախագահությամբ, երեկվա նիստում վերացրեց Գ. Գալեյանի նկատմամբ սահմանված կալանքը, որպես խափանման միջոց, կիրառեց գրավը՝ 2 միլիոն դրամի չափով, տնային կալանքը՝ 2 ամսով։ Դատարանը որոշեց ազատ արձակել Գալեյանին՝ հենց նիստերի դահլիճից։
Հիշեցնենք, որ Գարիկ Գալեյանին մեղադրանք է ներկայացվել երկու հոդվածով՝ խմբի կազմում խուլիգանության հատկանիշով և թմրամիջոց օգտագործելու կասկածանքով։ Ընդ որում, խուլիգանության հատկանիշներով մեղադրանքը ներկայացվել է հենց Գալեյանի հաղորդման հիման վրա հարուցված գործով։
Մասնավորապես, 2022թ․ հունիսի 30-ին ՀՀ Գլխավոր դատախազության շենքի մոտ իրականացվող ակցիայի ընթացքում իշխանական սադրիչներից մեկը փորձել էր միջամտել ակցիային, Գալեյանը իր ձեռքի շշով ջուրը լցրել էր նրա գլխին, արարքը որակվել է որպես խմբի կազմում խուլիգանություն։
Միջադեպի ընթացքում վնասվածքներ են ստացել հենց ծնողները՝ Վահիդ Սահակյանը, Գարիկ Գալեյանը, ինչով պայմանավորված էլ հաղորդում են ներկայացրել։

Астх Галеян – о встрече супруга и младшего сына: Они играли до поздней ночи
Мать погибшего в ходе 44-дневной арцахской войны Мхитара Галеяна – Астхик Галеян – затрудняется описать встречу своего супруга Гарика и их младшего сына Мхитара после двух месяцев разлуки.
«Это был неописуемый момент. У Мхитара очень хорошая память, он его тепло встретил, они играли с отцом до поздней ночи, потом уснули», – рассказала в беседе с корреспондентом Panorama.am Астх Галеян.
Суд изменил меру пресечения в отношении Гарика Галеяна в ходе вчерашнего судебного заседания, применив домашний арест и залог в размере 2 млн драмов.
Из-за новой меры пресечения Гарик Галеян не сможет посещать воинский пантеон Ераблур – на могилу старшего сына.
«Домашний арест, что сказать, равнозначен уголовному. Он не смог посетить Ераблур. Его постоянно мучает эта мысль. Он считает, что это несправедливое и неправильное решение, это ограничение хотя бы не должно было касаться посещения Ераблура, он и в суде попросил учесть данное обстоятельство, позвольте, чтобы я посещал своего сына, почти два месяца он не был в Ераблуре», – отметила Астхик Галеян, добавив, что о данной проблеме они заявят также в ходе следующего заседания.
Уголовный суд общей юрисдикции по городу Ереван под председательством Масиса Мелконяна постановил изменить меру пресечения в его отношении, в качестве меры пресечения избран домашний арест сроком на два месяца, а также залог в размере 2 млн драмов.